Davut Ukan
Davut Ukan
Giriş Tarihi : 18-11-2019 10:14

Evden Eve'nin U-ETDS sınavı

U-ETDS, Ulaştırma Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün 1 Ocak 2020'den itibaren yürürlüğe koyacağı sistemin ismidir. Daha önce de makalelerimizde kent içi yolcu taşımacılığında bu sisteme benzer sistemlerin uygulanmaya çalıştığından bahsettik. Devletimizi yönetenler, STK'larla iletişime geçmeden bir yasa çıkartıp, bir sistem geliştirmeye çalışır. Bu da yükümlülüğü taşıyan vatandaşı, sektör çalışanlarını, ticaret yapanları zora sokar.

U-ETDS, yani elektronik denetim sistemi ile ilgili Eylül 2019 tarihinde bizlere mesaj geldi. Yeni yılın ilk günü itibari ile bu sisteme geçeceğimiz ifade edildi. Peki, bizler bu sistemi biliyor muyuz? Bu sisteme hazır mıyız? Sistem esnaftan ne alacak, ne katacak bunu biliyor muyuz? Karşılığında yapacaklarımız neler? Vereceklerimiz neler, bilgi sahibi miyiz? Ne yazık ki hayır.

Konuyla ilgili İTO ve UND'nin önderliğinde Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün daire başkanının katıldığı bir bilgilendirme semineri oldu. Tabii ki verimli geçti. İnsanlar merak ettikleri soruları sordu. Müdürlük yetkilileri, sistemi beraber inşa edeceğimizi ama ne olursa olsun bu sistemi mutlak kullanacağımızı söyledi. Keşke sisteme geçmeden önce birlikte çalışmalar yapsaydık. Daha sonra doğru bir şekilde yola çıksaydık. Ülkemizde bir şey hayata geçer ve bunu yaşayarak düzeltirsiniz ama başka ülkelerde bunun Ar-Ge çalışmaları olur. Altyapı çalışmaları olur. Sistem düzenlenir, kanunlaşır ve esnafın önüne çıkar. Bizde ise tam bir sürprizdir ve  içine girdikçe neler yapacağız, neleri değiştireceğiz, artılarını eksilerini yaşayarak göreceğiz.

Peki yeni sistemin evden eve nakliyecilere nasıl bir çalışma sağlayacak? Burası da ayrı bir konu. Biz evden eve nakliyeciler, işin sonunda müşterilerimize fatura kesiyoruz. Ama hiçbir müşterimiz faturasında ev eşyası yazmasını istemiyor. Sebebi de ev eşyası özel olduğu için hiçbir şekilde gider olarak kullanamıyor olmasıdır. Bu yüzden de nakliye bedeli olarak fatura kesmemiz isteniyor. Böyle olunca biz bu sisteme müşterilerimizi nasıl entegre edeceğiz? Müşterilerimize nasıl fatura keseceğiz? Faturayı keserken, bu sisteme nakliye bedeli diye yazarsak, belgemiz ile tezat yaşayacağız. Yazmazsak, müşteri ile sıkıntı yaşayacağız. Bunu da tabii her işte olduğu gibi yaşayarak göreceğiz. Yaşayarak öğreneceğiz başta da dedim ya biz bir şeyi yaşamadan denemeden güzel demiyoruz. Öncesinde bunları düzenlemiş olsak, hiçbirimizin aklında bu kadar soru olmazdı. İnşallah sonu hayırlı olur.

Davut Ukan
END Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA