Davut Ukan
Davut Ukan
Giriş Tarihi : 27-12-2019 20:50

Yanlıştan dönülmeli!

O kadar çok şey kanun ve yönetmelik hayatımıza girdi ki, vallahi hangisini takip edeceğimizi şaşırdık. Şimdi hayatımıza yeni bir şeyler daha girdi!.. TOBB önceliğinde dijital takograf veri toplama sistemi sektörümüze bir hayli sıkıntı getirecek. Neden mi? Çünkü altyapısı yok!. Ben yaptım olduğu mantığıyla hayatımıza girdi. Hepimize geçmiş olsun.

Kamyoncunun haberi var mı? Yok!. Peki bu sistem nedir? Kamyoncuya ne getirir, ne götürür? Kamyoncunun cebine ne girecek ya da kamyoncunun cebinden ne çıkaracak? Bu soruların cevabını tek tek size anlatalım:

Dijital takograf veri toplama sisteminin kamyoncuya ilk etapta getirdiği külfetler, tekografını değiştirecek 2000 TL. Dijital veri için bir cihaz takografın atacak 1500 TL artı KDV bir Laptop veya bilgisayar alacak takibini yapacak 1000 TL. Bunlar kamyoncunun vereceği. Amaç ne burada? Amaç 28 günde araç şoförünün kaç saat uyuyup, kaç saat çalıştığını takip etmek.

Peki ne veriyorsunuz araç şoförlerine veya kamyon sahibine? Bunun araştırması yok. Nasıl ceza keseceğiz? Bu veriler Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sistemine girecek. Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte uymayanlara cezalar yazılacak. Avrupa'da bu sistem nasıl?

Yaptığımız  araştırmaya göre Avrupa'nın çoğu ülkesi daha bu sisteme geçmemiş. Bizler bir günde sisteme geçmek zorunda kaldık. Bu kadar para ödeyerek, düşünün bir kamyon ve aynı şekilde mal sahibi şoförü bu verileri nasıl aktıracak? Size ya bir yere bağlanacak, aylık bir ücret ödeyecek ya da giremeyecek. Ceza yiyecek. Kamyoncu esnafımız mağdur olacak.

Devlet büyüklerimiz, yol yakınken bu sistemi ertelemeli. Altyapısını iyi hazırlamalı ve esnafının karşısında böyle götürmelidir. Çünkü kamyoncu esnafı gerçekten mağdur. Verileri girmek için bir tane elemana ihtiyacı olacak. Kazanamayan adam, kendi kamyonun şoförlüğünü yapan adam bu işi nasıl yapacak? Neden bize bu kadar cezalar yükleniyor? Arkadaş önce sistemi araştır. Sonra destek ve teşviklerle bize yardımcı ol!. Bir kamyoncunun bu sisteme geçmesi için içeriğini bilmesine bile gerek yokken, cebinden 5000 TL para çıkacak ama sistemi becerecek mi orası da muamma.

Davut Ukan
END Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA