Davut Ukan
Davut Ukan
Giriş Tarihi : 28-07-2020 15:06

Gönülden sevgilerle

Sevgili okurlar; bu yazımızda da yeni evden eve nakliyelerin sorunlarını dile getirmeye çalışacağım. Evden eve nakliyeciler daha çok yaz mevsiminde çalıştıkları için belli sıkıntılar yaşıyorlar. Bu sıkıntıların başında da kalifiye eleman ve haksız rekabet gelmektedir.

Kalifiye eleman konusu şöyledir. Sektörde çalışan işçilerin büyük bir bölümü mevsimlik işçidir. Kendi bölgelerinden yaz aylarında İstanbul'a gelip, burada nakliye firmalarında mevsimlik olanak çalışırlardı. Bu yıl salgın dolayısıyla elemanların büyük bir bölümü geldi. Öyle olunca da evden eve nakliye havuzunda eleman sıkıntısı yaşandı ve bu sıkıntıdan dolayı tam ekiplerle hizmet veremediler. 6 kişilik gidecek işe 4 kişi gidildi veya müşteri mağduriyetleri yaşandı. Aslında sorunun çözülmesi için İŞKUR'un bu sektöre eleman yetiştirmesi gerekiyor veya çalışma bakanlığımız mevsimlik tarım işçileri gibi evden eve nakliye sektörüne de prim SGK teşvik gibi yardımlarda bulunmalı. Yoksa bu sektördeki hizmet alan kişiler mağdur olur.

Peki ikinci başlığımız haksız rekabet konusu nedir, gelin bir de ona bakalık; Burada da birkaç kere bahsettik!.. Haksız rekabet öyle bir boyut aldı ki, yabancı plakalı TIRlar bile İstanbul'dan Doğu ve Güneydoğu bölgemize ev eşyası taşır hale geldi. Böyle olunca şehirler arasındaki taban fiyat çok fazla dibe  indi. Bu hem hizmet alan evini taşıyan müşteriyi mağdur etti hem de işi layıkıyla yapan evden eve nakliyeci mağdur etmektedir. Ulaştırma Bakanlığı'ndaki denetim yetersizliğinden dolayı bazı aksamalar oluyor. Mağdur olan esnaf, yazın 4 ayda kazanacağı tabiri caizse karınca miktarı çalışıp, kışın da kendini geçindirecek parayı kazanamıyor. Denetimlerin çok sık olması gerekiyor. Verilen belgelerin, meslek gruplarının takip edilmesi gerekiyor. Sıkıntılar en aza bu şekilde indirilir. Zamanla da piyasa ve sektör oturmuş olur.

Davut Ukan
END Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA