DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Davut Ukan
Davut Ukan
Giriş Tarihi : 31-01-2021 21:49

Dokunma şoförüme!

Gerek kentiçi toplu taşıma sektörü, gerekse evden eve nakliye sektör mensuplarının çözüm beklediği o kadar çok sorun var ki, hangi birini sayacağız bizde şaşırdık. Bu makalemde farklı bir konuyu kaleme alacaktım. Ancak, son günlerde toplu taşıma şoförlerine yapılan şiddet üzerine bende birkaç bir şey söylemek istiyorum.

Moda oldu toplu taşıma araçları ve şoförüne saldırmak. En kırsal bölgedeki de en modern bölgedeki de fark etmiyor!.. Stres atacak bir yer haline geldi toplu taşıma araçları!.. Canı sıkılan kestirmeden araç şoförüne saldırıyor. Neden mi?

Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi taşıma kurallarını uygulayan, kurallara göre yolcu almak isteyen şoförlerin tavrı, kural çiğneyen vatandaşın hoşuna gitmiyor. Bir kısmını da para vermeden ve usulsüz kart kullanarak yolculuk yapma istemesi ki bu da şoför tarafından kabul edilmeyince hatalarını örtmek için şiddet tek seçenekleri oluyor. Bazıları ise trafikte bilinçsiz araç kullanıyor. Toplu taşıma araç şoförleri ise ku kuralsızlara boyun eğmiyor. Kuralsız trafik magandaları ise şiddete başvuruyor.

Peki, çözümü nedir? Kural koyucu olan İETT, bir an önce şoförün arkasında duracak. Kural geliştirecek. Denetçiler her gün şoförlere “Boyun ey, ne söylenirse söylesin diyaloga geçme. Başını önüne eğ, küfür ye, reaksiyon gösterme, gösterirsen işinden olursun, ekmeğinden olursun…” demesinin sebepleri de şiddet sebebidir. Şoförün her hareketinde artık elli kolu bağlanıyor.

Peki, araç içindeki yolcular neden şoförüne sahip çıkmıyor? Onları gidecekleri yere götüren, güvenli sürüş sergileyen şoförlerine neden sahip çıkmıyorlar? Bunun sebebi çok basit. Ülkemiz öyle bir hale geldi ki, artık kimse bir olaya müdahil olup, sağduyulu davranamıyor. Çünkü “arada benim de başıma bir şey gelir, ben zararlı çıkarım. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın!.. Olayın benimle alakası yoksa bana ne…” demesinin sebebidir. Bu insanlık yönümüzü de maalesef kaybediyoruz.

Toplum olarak hepimizin buna karşı bir duruş sergilememiz gerekiyor. Türkiye’nin en büyük şehrinde toplu taşıma şoförlerine şiddet uygulamak, küfretmek, zarar vermek, moda haline geldi. Buna karşı toplum olarak büyük bir reaksiyon göstermemiz lazım. Bu şiddet olaylarını kınamız gerekiyor. İdare, mal sahibi ve kurallar arasında sıkışan şoförlerimiz şiddete maruz kalıyor. Bu konuda hepimiz üzerimize düşeni layıkıyla yerine getirmeliyiz.

Davut Ukan
END Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA