Uçacaklar dikkat!

IATA’nın medikal danışmanı hem uçakta, hem de otobüs gibi toplu taşıma araçlarında salgının bulaşma riskini 2-3 kat arttırdığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü de Omicron’ın “krize dönüşmeden” aşılamanın ve testin hızlanması gerektiğini dile getirdi.

Hava - 28-01-2022 17:13 8787 kez okundu.

Uçacaklar dikkat!

Dünya genelinde birçok sağlık uzmanı Omicron’un daha bulaşıcı olması ve aşıların korumasından kaçabilmesi nedeniyle sağlık sistemlerinin tekrar baskılanmaması için önemli uyarılar yapıyor. İngiltere ve ABD gibi birçok ülkede Omicron hem Delta’dan hem de beklentilerden çok daha kısa bir sürede baskın varyant haline geldi. Dünya genelinde yaklaşık 300 havayolu şirketini temsil eden IATA’nın en yetkili medikal danışmanı David Powell, Bloomberg’te yer alan habere göre uçaklarda Omicron varyantıyla enfekte olma riskinin 2- 3 kat artmış durumda olduğunu duyurdu.

BUSİNESS UÇUN

Powell, business class uçuş tercih etmenin sıkışık olan ekonomi kabininden daha güvenli olabileceği tavsiyesini de paylaştı. Powell, kabinlerde yolcuların yüz yüze temastan kaçınması gerektiğini, yüzeylere temasları konusunda da dikkatli olmalarını ve yan yana oturan kişilerin aynı anda yemek yememelerinin daha güvenli olacağını aktardı. Kısa uçuşlarda maskenin hiç çıkarılmaması daha güvenli. Ayrıca bazı Asya ülkelerinde karantina otellerinde kimseyle teması olmayan kişilerde bile Omicron tespit edilmesi bireylerin maske ve sosyal mesafe gibi önlemleri almalarını yeniden kritik hale getiriyor. Powell, konunun sadece uçaklarla ilgili olmadığını, süpermarkette veya otobüste de Omicron’a yakalanma riskinin aynı oranda yükselmiş olduğunu belirtti.

YENİ BİR FIRTINA

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge de Viyana’da gerçekleştirdiği basın toplantısında “Yeni bir fırtınanın geldiğini görüyoruz. Haftalar içinde Omicron bölgedeki birçok ülkede baskın varyant haline gelecek ve zaten yorulmuş durumda olan sağlık sistemlerini tekrar çökmenin eşiğine yaklaştırabilir” diye konuştu. Kluge, varyantın şimdiden İngiltere, Danimarka ve Portekiz’de baskın varyant haline geldiğini aktardı. Veriler, Avrupa’da 2,6 milyona ulaşan yeni vaka sayısının geçen yıl sert karantinaların uygulandığı Aralık dönemine göre yüzde 40 daha yukarıda olduğuna işaret ediyor. Kluge, Avrupa bölgesinde varyantın en çok 20’li ve 30’lu yaşlarındaki genç kesim aracılığıyla yayıldığına da dikkat çekti.

DİĞER HABERLER
Filosu hep genç!

Filosu hep genç!

28-09-2023 - Teslimatlar

Bin 400 kişiye iş!

Bin 400 kişiye iş!

28-09-2023 - Lojistik

Yükün merkezi oldu

Yükün merkezi oldu

28-09-2023 - Lojistik

Polonya’yı üst yaptı

Polonya’yı üst yaptı

27-09-2023 - Lojistik

Dahası yok!

Dahası yok!

27-09-2023 - Otomotiv

Tasarrufu tescillendi

Tasarrufu tescillendi

27-09-2023 - Otomotiv

Schmitz’e ortak oldu

Schmitz’e ortak oldu

26-09-2023 - Treyler

İTO, evden eve taşımacıları aydınlattı

İTO, evden eve taşımacıları aydınlattı

26-09-2023 - Güncel Haber

Sedat Şahin, esnafa can simidi oldu

Sedat Şahin, esnafa can simidi oldu

22-09-2023 - Güncel Haber

1 milyon üretildi

1 milyon üretildi

17-09-2023 - Otomotiv