Hava
Giriş Tarihi : 07-11-2021 19:31   Güncelleme : 07-11-2021 19:31

THY para bastı!

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, kurumun yıl içerisinde büyük bir başarıya imza attığını açıkladı. THY bu yılın ilk dokuz ayında 722 milyon dolar konsolide esas faaliyet karı elde etti. Aycı “Bu sadece THY'nin değil, Türkiye'nin başarısıdır” dedi.

THY para bastı!

Korona Virüs salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında havacılık sektörü geldi. Yaşanan krizden Türk Hava Yolları da nasibini aldı. 2020 yılını zararla kapatan THY, 2021 yılının ilk 9 ayında kar etti. Şirketin başarısını, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, duyurdu.

BÜYÜK BAŞARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve maaşlarında indirime razı olan THY çalışanlarının bu başarıda emeğinin çok büyük olduğunu vurgulayan Aycı, yaz aylarında aşılanmaya hız verilmesi sonucunda ciddi anlamda yolcu talebi ve beklentilerde artış yaşandığını söyledi. Aycı, bu yılın üçüncü çeyreğinde yolcu gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 193 artarak 2 milyar 372 milyon dolar, kargo gelirlerinin ise yüzde 45 artarak 969 milyon dolar olarak gerçekleştiğini dile getirdi. THY'nin bu yılın ilk 9 ayında 722 milyon dolar konsolide esas faaliyet karı gerçekleştirdiğini açıklayan Aycı “2019 yılında bu kar 675 milyon dolardı. 2020 yılının üçüncü çeyreği sadece 75. Bugün 2019 yılının önüne geçen bir performansı THY göstermiş bulunmaktadır” dedi.

ALTTA KARGO ÜSTÜ YOLCU

Aycı “THY olarak bu süreçte ilk işimiz yolcuya güven vermek oldu. Koşulsuz bilet değişikliği hakkı sunduk. Krizin başında iadelerden dolayı diğer rakiplerimizden fazla nakit çıkışı oldu. Nakit kaybettik. Hatta zorlandık. Ama yolcumuz bunu ödüllendirdi. Kargo ve yolcu bir arada çalışıp ikisinin müşterek gelirleri göz önüne alarak uçuştan vazgeçilmedi. Bu işi yaptıkları için çok ciddi anlamda uçuş iptallerini engelledik. Her ne olsun uçtuk altında yükü üstünde yolcusu var. Bu riski aldık. Bunlar sayesinde ayakta kaldık. Türkiye devlet olarak çok hızlı karar alıyor. Ankara'da hızlı karar alma mekanizması bizi rahatlattı. Bu destek olmasa uçamazsınız. Bu sayede çok ciddi bir diploması yürütüldü. Proakif diplomasi sayesinde havada kalmayı başardık” diye konuştu.