Hava
Giriş Tarihi : 07-11-2021 19:23   Güncelleme : 07-11-2021 19:23

Hem kira hem pay alacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı'nın dünyanın en başarılı kamu-özel işbirliği projelerinden olduğunu dile getirdi. Ekonomik değeri bulunmayan bir alanda devletin kasasından bir kuruş çıkmadan10 milyar Euro’luk yatırım yapıldığını dile getiren Bakan Karaismailoğlu, işletme süresince de her yıl 22 milyar Euro kira alındığını hatırlattı.

Hem kira hem pay alacak!

Bakan Karaismailoğlu, “Şu anda yolcu yoğunluğu açısından Avrupa'da birinci. Verdiğimiz garantiler o kadar düşük ki... 2019'da, ilk yılında bile garantiyi karşıladığı için 22 milyar Euro’nun üzerine devlete fazladan 22 milyon Euro gelir getirdi” diye konuştu. Bakan Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı'nın, yolcu sayısında gelecek yıl 2019'u geçeceğini belirterek, “Oradan hem kira geliri gelecek, hem de devlet garanti üzerindeki yolcu gelirinden pay alacak” dedi.

TÜNELE ÇEVİRDİK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul güzergâhında yazın bir köprünün imalatına başlamıştık. Daha farklı bir köprü vardı, Kanal İstanbul'a göre o köprü projelendirilip onun imalatlarına başlandı. Ayrıca, Halkalı-Kapıkule tren hattımızın Halkalı-Ispartakule arasını Kanal İstanbul nedeniyle tünele çevirdik. Bir taraftan ulaşım yollarını sağlıyoruz bir taraftan ana ihale için çalışmalarımızı, finans görüşmelerimizi devam ettiriyoruz” ifadesini kullandı.