Hava
Giriş Tarihi : 19-02-2021 22:04   Güncelleme : 20-02-2021 00:06

Peki, otobüsçünün zararını kim ödeyecek!

Türk Hava Yolları (THY), vergi dairesine sunduğu 2020 yılı geçici vergi beyannamesinde 17.3 milyar TL zarar bildirdi. THY’nin bu zararının vatandaştan toplanan vergilerden karşılanması bekleniyor. Otobüsçülük sektörü ise “Peki bizim zararımızı kim ödeyecek” sorusunu soruyor. Devlete vergisini bu zamana kadar aksatmadan ödemesinin yanı sıra THY rekabeti ve korona salgını ile boğuşan otobüsçü de destek istiyor.

Peki, otobüsçünün zararını kim ödeyecek!

Türk Hava Yolları (THY), vergi dairesine sunduğu 2020 yılı geçici vergi beyannamesinde 17.3 milyar TL zarar bildirdi. Vergi beyannamesinde şirketin 2020 yılında 45 milyar TL satış yaptığı, döviz kuru hareketlerinden ise 41 milyar TL kambiyo zararı yazdığı görüldü.

İKİ FARKLI TUTAR

THY’nin vergi beyannamesindeki kâr/zarar ile Borsa İstanbul’a açıkladığı bilançodaki tutarlar birbirinden epey farklı olabiliyor. Bunda bilanço hesaplama tekniği etkili oluyor. Halka açık şirketler hesaplamaları yaparken farklı mevzuatlara göre davranıyor. Örneğin vergi dairesine gönderdiği tablolarda vergi kanunlarına göre davranıyorlar. Bu çerçevede açıklanan kâr/zarara; “mali kâr/zarar” deniyor. Aynı şirket KAP’a gönderdiği açıklamalarda ise bu tabloları Sermaye Piyasası Kanunu’na göre düzenliyor. Bu kanun ile kendisine tanınan bazı muafiyetler olduğundan sonuç farklı çıkıyor.