Advert
Advert

Gümrük Birliği'ne tam destek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığını, özellikle Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesi için bir şans olarak gördüğünü söyledi. Bakan Zeybekci, "Gümrük Birliğinin güncellenmesinin her iki tarafın da, gerek Avrupa Birliği’nin gerekse Türkiye'nin menfaatine olduğu hususunda kesin mutabakatımız var" dedi.

Gümrük Birliği'ne tam destek
Gümrük Birliği'ne tam destek Admin
Bu içerik 4677 kez okundu.

Bulgaristan'da resmi temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov tarafından kabul edildi. Zeybekçi, Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ile de görüştü. Bakan Zeybekci, mevkidaşı Karanikolov ile katıldığı çalışma yemeğinin ardından konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

TÜRKİYE'NİN İMTİYAZI

Bulgaristan temaslarının verimli geçtiğini dile getiren Zeybekci, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı Gümrük Birliği Anlaşması'nın güncellenmesine de değindi. "Gümrük Birliğinin güncellenmesinin her iki tarafın da gerek Avrupa Birliği’nin gerekse Türkiye'nin menfaatine olduğu hususunda kesin mutabakatımız var" diyen Zeybekci, Haziran sonuna dek AB'nin dönem başkanlığını yapacak Bulgaristan'ın da bu konuda Türkiye'ye yüzde yüz destek verdiğini aktardı.

Bakan Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu anlaşma Türkiye'ye verilen bir imtiyaz, bir ödün değildir. Bu, AB'nin daha çok menfaatine olan, karşılıklı menfaatlerin maksimize edildiği bir anlaşmadır. Bulgaristan'ın gerek Başbakanı Boyko Borisov gerekse ekonomi Bakanı Emil Karanikolov gerekse de Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ile görüşmelerimizde Türkiye ile Avrupa Birliği'nin Gümrük Birliği Anlaşması, Türkiye’ye verilen bir imtiyaz değildir diyoruz. Zaten, şu anda yürürlükte olan bir Gümrük Birliği anlaşmamız var. Bu anlaşma, doğrudan doğruya aramızdaki ticaret hacmimizi 160 milyar dolar seviyesine çıkarttı. Hedefimiz, tamamen ekonomik bir entegrasyon."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karsal hizmete başladı
Karsal hizmete başladı
Thermo King yeni ürününü pazara sundu
Thermo King yeni ürününü pazara sundu