Lojistik
Giriş Tarihi : 04-04-2024 19:12   Güncelleme : 04-04-2024 19:12

Gıda da ön plana çıktı

Akca Lojistik Genel Müdürü Enes Akça, Ramazan dolayısıyla lojistik alanında hareketlilik yaşandığını dile getirdi. Özellikle soğuk zincir ile taşınması gereken gıdalar tarafında titiz çalışmanın önemine dikkat çeken Akça, sürecin doğru yönetilmesi açısından kritik rol oynadığını söyledi.

Gıda da ön plana çıktı

İş ortaklarına yenilikçi ve kişiselleştirilmiş çözümler sunan Akca Lojistik; Ramazan ayında belirgin bir şekilde artan gıda taşımacılığında israfın önlenmesine yönelik çalışmalarla adından söz ettirdi. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın 2023 yılı israf raporuna göre, gıda israfının yüzde 61’ini evsel atıklar, yüzde 26’sını hizmet sektörü yüzde 13’ünü ise perakende sektörü oluşturdu.

BOZMADAN TAŞIMAK

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Akca Lojistik Genel Müdürü Enes Akça, “Ramazan ayı dolayısıyla gıda sektöründe müşterilerimizin işlerindeki hareketlilik, sektörümüze de yansıdı. Gıda üreticileri, üretim sürecini bitirdikten sonra son kullanıcıya ulaşana kadar ürünlerini bize emanet ediyorlar. Bizim görevimiz, ürünlerin zamanında, taze ve formu bozulmadan son tüketicinin kullanımına sunulmasını sağlamak. Bizler gıdanın tüketiciye ulaşana kadar doğru şartlarda ve gerekli standartlarda muhafazasını sağlıyoruz. Gıda ve tarım ürünlerinin soğuk zincirle taşınması, bu sürecin doğru yönetilmesi çok önemli” dedi.

GÜVEN VERİYORUZ

Akca Lojistik'in depolama tarafında yaklaşık 350 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterdiğini dile getiren Enes Akça, bu alanın yaklaşık dörtte biri kadarında oluşturulan özel iklimlendirilmiş bölgelerde gıda ve gıdayla ilişkili ürünleri depoladıklarını söyledi. Akça, “Nakliye ve mikro dağıtım tarafında günlük 500’ün üzerinde araç hareketimiz var ve bunların yarısında gıda taşıyoruz. Tüm bu faaliyetlerimizi de sistem altyapısı üzerinde canlı bir şekilde takip ediyoruz. Gıda lojistiğinde olmazsa olmaz olan izlenilebilirliği teknolojik altyapımızla yönetiyoruz. Gıda ürünlerinin taşınması sırasında uygun sıcaklık koşullarının korunması, depolama ve nakliye aşamalarında izlenebilirlik sisteminin etkin bir şekilde kullanılması gibi unsurlar, ürün kayıplarını minimize etmek ve gıda güvenliğini sağlamak adına vazgeçilmezdir. Lojistik süreci son derece iyi yöneterek hem müşterilerimizin hem de ülke ekonomimizin kayıplarını önlüyoruz” açıklamasını yaptı.