Lojistik
Giriş Tarihi : 27-04-2024 12:29   Güncelleme : 27-04-2024 12:29

Lojistik ağını genişletiyor

DFDS, Ekol Lojistik’in Türkiye ile Avrupa’yı birbirine bağlayan uluslararası taşımacılık iş kolunu satın aldı. DFDS'in Türkiye ile Avrupa arasındaki taşımacılık koridorundaki operasyon ve hizmet ağı güçlendi. Satın alma işleminin, AB birleşme kontrol onayı alınmasını takiben 2024’ün 4’üncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Lojistik ağını genişletiyor

Avrupa’nın 10 ülkesinde bulunan ofis ve tesisleriyle Türkiye ile Avrupa arasında yük taşımacılığı yapan Ekol Lojistik, DFDS çatısı altına girdi. Ekol Lojistik’in uluslararası taşımacılık iş kolunun 3 bin 700 çalışanı bulunuyor ve şirket 2023 yılında 470 milyon Euro (3.5 milyar DKK) gelir elde etti. Alım bedeli ise 260 milyon Euro (1.9 milyar DKK) olarak gerçekleşti.

VERİMLİ TAŞIMA

DFDS bu satın almayla Akdeniz’deki mevcut Ro-Ro hatlarına kara yolu taşımacılığını ekledi. DFDS’in Kuzey Avrupa’da uyguladığı ve verimliliği kanıtlanmış deniz yolu-kara yolu iş modelini bölgeyi kapsayacak şekilde yaygınlaştıracak. Ayrıca, DFDS’in lojistik ağı da Avrupa çapında genişletiliyor. DFDS CEO’su Torben Carlsen, konu hakkında şunları söyledi: “Bu satın alma, DFDS için mükemmel bir stratejik eşleşme. Kara, deniz ve demir yolu kombinasyonlarını kullanarak büyük hacimli römorkları güvenilir ve verimli bir biçimde taşımak bizim ana işimiz. Bunun yanı sıra, tedarik zincirlerinin yakın pazarlara yönelmesiyle, Türkiye’nin Avrupa için üretim merkezi rolünün gelecekte daha da güçleneceğini düşünüyoruz.”

ÇEKİCİLİĞİ ARTTI

Ekol Lojistik’in kurucusu Ahmet Musul ise “Ekol Lojistik’in uluslararası taşımacılık ağı ile tüm yetenekli ve özverili çalışanlarının, uzun süredir iş ortağımız olan DFDS ile yeni bir döneme başlayacak olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Bu gelişme, Türkiye ile Avrupa arasındaki taşımacılık altyapısını daha verimli hale getirecek ve Türkiye’nin üretim merkezi olarak çekiciliğini daha da artıracak potansiyele sahip” ifadesini kullandı. Türkiye-Avrupa taşımacılık pazarının, tedarik zincirlerinin Avrupa yakınlarına çekilmesinin verdiği destekle 2028 yılına kadar yıllık ortalama yüzde 14 büyümesi bekleniyor.

TÜRKİYE ONAYLADI

Ekol Lojistik’in uluslararası taşımacılık ağının da eklenmesiyle DFDS, Türk firmalarına ve Türkiye’de üretim veya montaj tesisleri bulunan Avrupalı ve global üreticilere dağıtım hizmetleri ve depolama da dahil olmak üzere, Türkiye ile Avrupa arasında uçtan uca taşımacılık çözümleri sunacak. Ekol Lojistik’in uluslararası taşımacılık iş kolu, 2023 yılında 470 milyon Eurogelir elde etti. FVÖK marjı ise, 2022’de yüzde 4,8’den yüzde 2,5’e geriledi. FAVÖK marjını, 2027 yılına kadar yüzde 5 civarına çıkarmayı hedefleyen bir iş ve entegrasyon planı mevcut. AB birleşme kontrol onayı alınması ve sözleşme koşullarına bağlı olarak, satın alma işleminin 2024’ün 4’üncü çeyreğinin başlarında tamamlanması bekleniyor. 28 Temmuz 2023’te işlemin Türkiye Rekabet Kurumu tarafından onaylandığı bildirildi.