Güncel Haber
Giriş Tarihi : 26-02-2021 19:14   Güncelleme : 26-02-2021 19:14

İsrafın önüne geçti

Lastik üreticilerinden Continental; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da pazara sunduğu lastiklerde kullandığı iki yapışkan etiketten birini kullanmayacak. Şirket, bu uygulamayla hem yılda yaklaşık 110 ton plastik atığın önüne geçti hem de israfı önledi.

İsrafın önüne geçti

Continental, EMEA bölgesinde lastiklerde kullanılan yapışkanlı lastik etiketlerinin yüzde 50’sini azaltma kararı aldı. Bu hamle ile yapışkan etiketten ve bu etiketlerde kullanılan folyolardan kaynaklanan yılda yaklaşık 110 tonluk plastik atığın önüne geçildi. Artık kullanılmayacak yapışkan etiketler Continental, Uniroyal, Semperit veya Barum gibi Grup markalarının logosunu taşıyordu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİM

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Continental Başkanı Claus Petschick, “Yapışkan etiketlerden vazgeçerek, kurumsal sürdürülebilirlik hedefimize doğru önemli bir adım atıyoruz. Bu adım, dünya genelinde üretim faaliyetlerimizin fosil bazlı içeriğini azaltmaya ve diğer içeriklerle değiştirmeye yardımcı olacak. Üretim zincirimizin tamamını sürdürülebilir malzemelere dönüştürme sürecindeyiz. Atıkları ve özellikle plastik atıkları önlemek bu yolda atabileceğimiz en iyi adım. Çünkü bu uygulama doğal kaynaklarımızı korumaya da yardımcı olacaktır. Lastik markası, ebat, ürün no ve diğer bilgiler, Avrupa Birliği ve diğer bazı ülkelerde kanunen zorunlu olan AB lastik etiketinde yer alıyor. Üreticinin markasının yer aldığı yapışkan etiketler lastik sektöründe çalışanların lastikleri depoda, özellikle aydınlatmanın yetersiz olduğu koşullarda daha kolay bir şekilde yerleştirmelerine yardımcı oluyordu” dedi.