DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Hayrettin Yağız
Hayrettin Yağız
Giriş Tarihi : 14-08-2020 18:31

Otobüsün var mı ki konuşuyorsun

Şehirlerarası yolcu taşımacılık sektörü öylesine büyük bir sektör ki, içerisinde her kesim insanı barındırıyor. Bu sektörden yüzlerce insan, evinin ekmeğini kazanıyor. Çocuk-çocuğunu bu sektörden kazandığı para ile okutuyor. Sektörde 4 ay düzenli olarak iş yapılır, yılın kalan 8 ayı, bu 4 ayda kazanılan geçiştirilir.

2020 yılı hem otobüsçülük sektörümüze, hem de ülkemize pek hayırlı gelmedi. Malum salgın döneminde seyahat kısıtlamaları oldu ve sektör olarak 3 ayı sıkıntılı geçirdik. Tüm umutlarımızı Kurban Bayramı'na bağlamıştık, onu da geride bıraktık ve şuanda sezonun bitme arifesini yaşıyoruz. Okulların açılıp, açılmayacağı muamması bir yandan, işsizlik almış başını gidiyor diğer yandan, anlayacağınız dertlerimiz ve tasalarımız ile hepsini aynı anda yaşıyoruz. Tüm bunlar yetmezmiş gibi İstanbul'da meydana gelen otobüs kazası, tüm morallerimizi altüst etti. Gerçi sektörümüz tüm olumsuzluklara göğüs gerip, sıkıntıları atlatacak güçtedir bundan şüphemiz yok. Lakin bizleri üzen, ekmeğimizi yiyenlerin sektörü karalamasıdır.

Bu insanlar sektörün ucundan yaşantısını ifa etmiş, yani ortada yemiş kenarda gezmiş tiplerdir. Bunlar durmadan sanki bir şeyler biliyorum edasıyla sosyal medyadan ha bire sallıyorlar. Şahsen bu tip insanlara, cıvatasız diyorum. Kendilerine hakaret sayıyorlar. Halbuki demek istiyorum ki; "Allah size de bir otobüs nasip etsin, anlarsınız işin ne kadar zor olduğunu!..." Amma gel gelelim ortada yiyip kenarda gezenler, hep onlar bilirler!.. Amaçları bu taşımacılığı öcü göstermektir.

Taşımacılık sektöründe bir dikili ağacı bile olmayıp, kene gibi bizim sırtımıza yapışan zatlar diyeceğim o dur ki, bu mal da mülkte bizim!.. Her türlü zarara ve ziyana göğüs geren bu sektör senelerdir sizlerin yalan yanlış mırıldandığınız ninnilerle uyutuldu. Bırakın artık sektörün yakasını gidin, çiçeklerini sulayın.

Kıssadan hisse:

Meseleyi fazla uzatmadan bir kıssa ile bitirelim: Kuş işe eşek bir gün tartışırlar. Kuş otun renginin yeşil olduğunu, eşek ise sarı olduğunu iddia eder. Bunun üzerine tartışma alevlenir ve kavgaya dönüşür. Konu ormanın kralı aslana intikal eder. Aslan cezayı kuşa keser. Kuş davasında haklıdır ve aslana itiraz eder. Neden kendisini haksız bulduğunun hesabını sorar. Aslanın ise "sen eşek ile eşek olup, kavga ettiğin için ceza aldın" yönünde olur.

Hayrettin Yağız
E-mail: avemreyagiz@outlook.com

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA