Güncel Haber
Giriş Tarihi : 27-07-2020 15:34   Güncelleme : 27-07-2020 15:34

Karayolunda hipnoz!

Uzman Psikolog Alanur Özalp, Kurban Bayramı tatilinde uzun yola çıkacak sürücüleri karayolu hipnozuna karşı önlem almaları için uyardı. Dinlenecek farklı müzikler de yine sürücülerin konsantrasyonunu artırmaya destek oluyor.

Karayolunda hipnoz!

Kurban Bayramında uzun yola çıkacak sürücülerin gerekli araç bakımlarını yaptırmalarının yanı sıra yol şartlarına uygun bir şekilde hazırlanmaları hayati önem taşıyor. Uzmanlar tarafından sıklıkla dikkat çekilen karayolu hipnozu, en basit haliyle yolun monotonluğu sebebiyle beynin transa benzer bir duruma geçmesi olarak nitelendiriliyor. Bu noktada Psikolog Alanur Özalp, güvenli bir sürüş deneyimi için sürücüleri özellikle uzun bir seyahate çıkmadan önce uykularını iyi almaları konusunda uyardı.

DİKKAT ÇOK ÖNEMLİ

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Uzman Psikolog Alanur Özalp, "Özellikle uzun süren yolculuklarda aralıksız araç kullanıldığında görülen karayolu hipnozu esnasında sürücü, araç içerisindeki işlevlerini bilinçsiz bir şekilde yerine getirmeye devam edebiliyor. Bu bilinçsizlik halinde gerçekleşebilecek en ufak bir hata ise büyük bir kazaya sebebiyet verebiliyor. Uzun bir seyahate çıkmadan önce uykunuzu iyi alın ve seyahat öncesinde ağır bir yemek yemeyin. Eğer gözleriniz bir noktaya takılırsa ve göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlarsa mutlaka aracı güvenli bir yerde durdurun ve temiz hava alın. Yolculuk esnasında kısa da olsa mutlaka iki saatte bir mola verin. Araçta ikinci bir sürücü olması durumunda şoför değişikliği yapın. Sürüş rutininden çıkmak için su için, bir şeyler atıştırın" ifadesini kullandı.