Kara
Giriş Tarihi : 05-10-2020 22:24   Güncelleme : 05-10-2020 22:24

Metrobüsler kaldırılıyor

Beylikdüzü- Söğütlüçeşme istikametinde toplu taşıma hizmeti veren metrobüslerin kaldırılacağı yönündeki açıklamayı İBB Trafik ve Ulaşım Komisyonu Üyesi Suat Sarı, yaptı. Sarı, “Metrobüsler 1,5 milyon kilometreye ulaştı. Mevcut araçların değişimi ve yoğunluğun azaltılması için troleybüs araçlar, İBB gündeminde” dedi.

Metrobüsler kaldırılıyor

ÇALIŞMA YAPILIYOR

Troleybüs araçlarlarla ilgili olarak 2020 başında Belçika ve Hollanda'da bazı firmalarla görüşmeler gerçekleştiğini ifade eden Sarı, “İstanbul'a şu anda bununla ilgili bir çalışma yapılıyor. Elektrikli olacağı için kaç kilometrede bir trafo koyacağız, nasıl bir maliyet çıkar bunlara bakıyoruz. Bunun en büyük avantajı dizel motorlarla aynı şekilde değerlendirilemiyor olması; çünkü dizeller 1,5 milyon kilometreye gelmiş ve bakım onarım kabul etmiyor, aracı değiştirmek gerekiyor. Fakat elektrikli araçlarda daha fazla kilometre yapabiliyorsunuz. En önemlisi de elektrikli araçlar seri motorlar olduğu için troleybüsteki motorlar yokuşta her türlü fosil yakıtlı dizel, benzin ve diğer yakıtlardan daha hızlı çıkabiliyor ve motor aşınmıyor" diye konuştu.

KAPASİTESİNİN ÜSTÜNDE

Sarı, troleybüslerin metrobüs kapasitesinin 2 katı kapasiteyle yolcu taşıdığını ifade ederek şu bilgileri paylaştı: “Metrobüsler 125 kapasitede, fakat troleybüsler 200-250 olabiliyor. Çünkü çekme kapasitesi yüksek araçlar bunlar. Projenin ortaya çıkması ve uygulanması en az bir seneyi bulur. Şu anda başlansa 2022'de ancak devreye girebilir ama mutlaka mevcut araçlardan daha verimli bir sistem olur. Bunu da metrobüsler de yaparsak Avrupa'da ilk uygulanan kent oluruz.”