Güncel Haber
Giriş Tarihi : 05-12-2020 19:55   Güncelleme : 05-12-2020 19:55

Özel araç devri

CarNext, Covid-19 salgını sonrası Y kuşağının seyahat imkanları ve satın alma tercihlerini inceleyerek Otomobil Araştırması’nın sonuçlarını paylaştı. Buna göre, Y kuşağının yüzde 68’i toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine kendi araçlarını kullanmayı tercih ettiğini ortaya çıktı.

Özel araç devri

Avrupa’nın önde gelen ikinci el otomobil pazar yeri sitelerinden CarNext, Y Kuşağı Otomobil Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırma kapsamında, altı ülkeden 24-35 yaş arasındaki 3 bin sürücüye salgın nedeniyle seyahat imkanlarında ve çevrimiçi araba satın alma tercihlerinde ne gibi değişiklikler olduğu soruldu.

ÇEVRİMİÇİ SATIŞ

Ankete katılan Y kuşağı temsilcilerinin yüzde 50’si geçen yıla kıyasla tatil sezonunda kendi araçlarını kullanarak tatile gitme olasılıklarının daha yüksek olduğunu vurguladı. Öte yandan, sürücülerin yüzde 46’sı artık aracını online olarak satın almayı düşüneceğini belirtirken, yüzde 33’ü salgın nedeniyle bunun daha güvenli olacağını ifade etti. Bununla birlikte, Y kuşağının yüzde 41’i araç satın alma sürecinde hala kendilerine yardımcı olacak biriyle konuşmak istese de yüzde 68’i güvenilir bir ödeme çözümünün en önemli konu olduğunu dile getirdi.

EN GÜVENLİ SEÇENEK

CarNext Türkiye Genel Müdürü Türkay Oktay, “6 Avrupa ülkesinden 24-35 yaş arası Y Kuşağı anketimize katıldı. Covid-19 salgınından daha az endişe duyan kesim olarak görülen bu jenerasyonun özel araçlarını kullanmayı en güvenli seçenek olarak gördüğü gözler önüne seriyor. Ayrıca hijyen ve mesafe endişelerinin arttığı salgın döneminde her alanda olduğu gibi otomotiv sektöründe de dijital çözümler ön plana çıktı. CarNext Türkiye olarak salgının başlarında devreye aldığımız online satış sürecimize artan ilgi anket sonuçlarını destekler nitelikte” dedi.