Kara
Giriş Tarihi : 02-12-2021 21:48   Güncelleme : 02-12-2021 21:48

Rakiplerini geride bıraktı

Kentiçi toplu taşıma araçlarının üretimi alanında faaliyet gösteren Bozankaya, yerli araçları ile ödüle layık görüldü. Avrupa Raylı Sistemler Kümelenmeleri Birliği’nin (ERCI) 2021 İnovasyon Ödüllerinde, Bozankaya, dünyanın en üstün teknolojisine sahip bataryalı tramvayı ile Avrupa’nın En İnovatif Firması ödülünün sahibi oldu.

Rakiplerini geride bıraktı

Türkiye’nin ulaşım teknolojileri alanındaki öncü firmalarından Bozankaya, yüzde 100 yerli mühendislik ürünü yeni jenerasyon, çevre dostu, tasarımı ve lisansı kendisine ait olan elektrikli tramvayıyla Avrupa Raylı Sistemler Kümelenmeleri Birliği (ERCI) tarafından Avrupa’nın En İnovatif Firması seçildi. Katener ağına bağlı kalmaksızın 70 km. menzil yapabilen Bozankaya’nın yeni nesil elektrikli tramvayı, sahip olduğu teknolojiyle bir dünya rekoruna imza attı.

DOĞRU YATIRIMLAR

Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, Avrupalı şirketlere atfedilen bu yarışta ödülü kazanmalarının kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Günay, “2015 yılında dünyanın en büyük araştırma ve danışmanlık firması Frost & Sullivan, Bozankaya’yı Avrupa’nın En İyi Şirketi seçti. Avrupa Birliği’nden aldığı bu ikinci ödüldür. Aldığımız bu ödülleri, tüm Ar-Ge, teknoloji ve insan kaynaklarına yaptığımız yatırımların ne kadar doğru olduğunun kanıtıdır. Başarı bir ekip işidir ve ekibimizle birlikte var gücümüzle çalışarak ülkemizin bayrağını dünya çapında dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi.

AVRUPALI DA BİNİYOR

Bataryalı, 30 metre uzunluğunda, yüzde 100 alçak tabanlı ve 230 yolcu taşıma kapasitesine sahip Bozankaya’nın sürdürülebilir ve çevre dostu üretim modellerine uygun olarak geliştirdiği ödüllü tramvayı, tüm Avrupalı rakiplerini geride bıraktı. Uluslararası arenada Türk teknolojisini başarıyla temsil eden şirket, ülkemize bu prestijli ödülü getirdi. Türkiye’nin ilk yerli yüzde 100 elektrikli otobüsünü üreten firma unvanına da sahip olan Bozankaya, Ankara Sincan’da 100.000 metrekare alan üzerine kurulu tesislerinde geliştirdiği yerli tasarım araçlarını Avrupa ve Asya’ya da ihraç ediyor.