Güncel Haber
Giriş Tarihi : 11-12-2021 22:13   Güncelleme : 11-12-2021 22:13

Açıklama yap Mercedes!

İETT otobüs alım ihalesi konusunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Mercedes-Benz Türk’ün adını kullanarak kendilerine iftira ettiğini savunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Mercedes-Benz Türk’e açıklama yapma çağrısında bulundu.

Açıklama yap Mercedes!

İmamoğlu, Mercedes-Benz Türk’ün İETT ihalesine alınmaması gibi bir durumun olmadığının da altını çizdi. İmamoğlu’nun bu çağrısına Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün’ün nasıl bir cevap vereceği merak ediliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İBB’ye yönelik iddialarına cevap verdi. Soylu’nun Mercedes-Benz Türk’ün adını kullanarak kendilerine iftira ettiğini savunan İmamoğlu, şöyle konuştu: “Yok efendim biz Mercedes firmasını ihaleye almamışız. Mercedes firması ihaleye girdi, teklif de vermiş. Dolayısıyla Mercedes’e çağrı yapmak zorundayım. Karşısında 150 yıllık İETT var. İETT ile çalışan bir kurumdur Mercedes. Şu anda bile bizde otobüsleri var. Dolayısıyla 150 yıllık İETT’ye kendi markaları ve firmaları üzerinden iftira atılıyor. Bu iftiraya müsaade etmemeliler. Mercedes’i açıklama yapmaya davet ediyorum.” Kamuoyu, İmamoğlu’nun bu çağrısına Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün’ün nasıl bir cevap vereceğini beklemeye başladı.

YALAN KONUŞUYORLAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun “İBB'ye 33 bin personel alındı. 12 bin kişiye ancak bakıldı. 577 kişinin terör örgütünden kaydı olduğu belirlendi” sözlerine de cevap veren iBB Başkanı Ekrem İmamoğlu şunları kaydetti: “İBB'de 45 bin kişi işe alındı dendi. Aradan bir ay geçmedi, İçişleri Bakanı 33 bin kişi alındı dedi. Yalan konuşulduğu ortaya çıktı. 20 bin 958 eleman işe girdi. Bunun içinde de farklı farklı işe giriş modelleri var. Taşeronda çalışan elemanların, 3 bine yakın insan buradan otomatik olarak işe alındı. 45 bin nerede, 33 bin nerede, 20 bin nerede. Yalan konuşuyorlar. Bu sayıyı veren yalan konuşuyor. Az önce attığı iftiralar gibi. Buna karşılık 15 bin çıkış yapıldı. Sadece tarafımızdan yapılan fesih 3 bin 376'dır. 3 bin 17'si zaten kendisi ayrılmış, 3 bin 770'inin zaten emekliliği gelmiş. Yani 15 bin kişiyi işten çıkarıp 20 bin kişiyi almadık.”

YARGIYA BAŞVURACAK

Soylu’nun iddiaları için yargıya başvuracağını da belirten İmamoğlu, “Ortaya atılan yalan ifadeler, iftiralar, karalamalar karşısında kanunen hakkımı arayacağım. Hukuk önünde hakkımı arayacağım. Şu kötü ve zor günlerde, insanların ekonomik olarak Türkiye'nin en kısa zamanda bu kadar fakirleştiği bir dönemde bir de böyle toplumun ruh halini bozacak tavırları gösteren bir bakanla karşı karşıyayız. Allah milletimizi onun gibi yöneticilerden korusun. İnsanları bölmeye, sokakta yürüyen insanları terörist ilan etmeye devam ediyorlar. Ülkemize daha fazla zarar vermesin diye tıbben bu beyefendinin incelenmesi gerek” diye konuştu.

33 YOLSUZLUK DOSYASI

İmamoğlu, Soylu'nun 33 yolsuzluk dosyasından 21'inde hukuka aykırılığa rastlamadıklarına ilişkin açıklaması hakkında ise şöyle yanıt verdi:"Ona bırakır mıyım ben onu? 33 tane dosyamız var. Bu dosyaları bakanlık usulsüz bir şekilde elimizden almıştır sindirmeye çalışmıştır. Bir yılı aşkın süredir ellerinde tutuyorlar şimdi de efendim 21'inde hiçbir şey bulunamadı, hadi oradan, her birini takip edeceğiz. Her biri takibimizdedir. 33 dosyanın hiçbir tanesinden bile gözümüzü ayırmıyoruz."