Güncel Haber
Giriş Tarihi : 25-12-2021 20:28   Güncelleme : 25-12-2021 20:28

Bakımı zamanında yap

Kış aylarının gelmesi ile zorlu yol koşullarında güvenli ve rahat seyahat edebilmek için araç bakımlarını zamanında yaptırmak oldukça önemli. Periyodik bakımlar araç sahiplerinin mutlaka yaptırması gereken bakımlardır. Araç üreticilerin önerileri doğrultusunda belirli kilometrelerde yapılan periyodik bakımlar araçların ömrünü uzatan, güvenli ve rahat sürüşün anahtarı olan bakımlardır.

Bakımı zamanında yap

Motor aracın en önemli parçasıdır. Değişen hava ve yol koşullarında aracın performansını üst düzeye taşıyacak olan motorun tüm parçalarının bakım ve kontrolü aynı zamanda sürüş güvenliği açısından da önemlidir. Sürtünme ve motorun ısınmasına karşı en etkili koruyucu olan motor yağının tam performansla çalışmaması, motorda arızalara ve bunun sonucunda ciddi maddi kayıplara sebebiyet verir. Bu sebeple doğru motor yağını kullanmak çok önemlidir.

OLMAZSA OLMAZLARI

Değişen hava ve yol şartları öncesi yapılan bakım esnasında kontrol edilmesi gereken başlıca noktalar; motor yağı, şanzıman yağı, fren yağı, soğutma suyu ve cam silecek suyu gibi araçta yenilenmesi gereken tüm sıvılar ile araçların filtreleri, motor, fren, ön takım kontrolü ve far ayarlarıdır. Tüm bu kontrollerin yapılması sayesinde motorun daha verimli, daha ekonomik ve performanslı çalışması sağlanmış olur.

MOTOR YAĞI ÖNEMİ

Aracın marka ve modeline göre değişmekle birlikte 5.000 ile 30.000 kilometrelik sürüş süresi sonunda motor yağı zamanla işlevselliğini kaybeder. Yenilenen motor yağı uzun vadede motordaki aşınmaları ve aşırı ısınmaları azaltır. Yağ değişimi motorun ömrünü uzatır, aracın performansını iyileştirir ve yakıt tasarrufu sağlar. Bu sayede araç sahipleri araçlarını daha uzun süre kullanarak ve yakıt tüketimini optimize ederek bütçelerine de katkı sağlamış olurlar.