Güncel Haber
Giriş Tarihi : 27-01-2022 20:19   Güncelleme : 27-01-2022 20:19

Önlemini al, yolda kalma!

Türkiye kara teslim oldu. Sert geçen karakış, şehir içi ve şehirlerarası yollarda aksamalara neden oldu. Doğru lastik seçimi, yol ve sürüş güvenliğinin önemini gözler önüne serdi. Petlas, sosyal sorumluluk bilinciyle karakış koşullarında sürüş güvenliği için lastik ve araçla ilgili dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekti.

Önlemini al, yolda kalma!

Yurt genelinde Meteoroloji modellemelerine göre kar yağışı ve kar örtüsünün etkili olmasının beklendiğini hatırlatan Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, bu koşullarda yol ve sürüş güvenliği için bir dizi öneride bulundu.

MEVSİME GÖRE LASTİK!

Özel olarak geliştirilen kış lastiklerinin kar için uygun olduklarını ifade eden Erkal Özürün, “Yaz lastiklerine oranla kar yüzeyinde çok daha kısa frenleme ve çekiş gücü sağlar. Yüzeyindeki kerf adı verilen ince lameller sayesinde karı kar ile tutarak üstün yol tutuşu ve karda aracın yola daha fazla tutunmasını sağlar. Bu da soğuk ve karlı havalarda yolda kolaylık ve daha fazla yol güvenliği demektir. Kış lastikleri, +7 ile -40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahiptir. Kış lastiği soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hâkimiyeti sağlar. Fren mesafesini %50’ye kadar kısaltır. Kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullanıldığında her iki lastiğin yuvarlanma direnci düşük olacağından kullanım ömrü iki katına kadar uzar” dedi.