Kara
Giriş Tarihi : 28-01-2022 18:48   Güncelleme : 28-01-2022 19:10

Turistler belediyeye binecek!

Ukome kararıyla turistik taşımacılık hizmet yetkisi verilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 17.01.2022 tarihi itibari ile yerli ve yabancı turistleri İstanbul Ulaşım A.Ş.’ye ait otobüslerle taşımaya başladı...

Turistler belediyeye binecek!

İBB, turistik taşımacılıkta hizmet yetkisini Otobüs A.Ş. ile vermeye başlamasıyla her biri
72 yolcu kapasiteli iki katlı otobüsler hizmete alındı. Yasal taşıma yetkisi olmamasına rağmen özel firmaya ait otobüslerinde ruhsatsız taşımaya devam ettikleri görüldü. Sultanahmet Meydanı’na gelen otobüslerin gayri yasal oldukları gerekçesiyle İBB tutanak altına alarak fiili durumla ilgili suç duyurusunda bulunduğu açıklandı.

2 SAATLİK TUR

Belirtilen devir işlemi sonucu İstanbul Ulaşım A.Ş. otobüsleri, başlangıç ve bitiş noktası Sultanahmet olacak şekilde Eminönü, Karaköy, Galataport, Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Beylerbeyi Sarayı, Beşiktaş Çarşı, Taksim Meydanı, Şişhane, Mısır Çarşısı, Sultanahmet durakları olmak üzere toplam 11 durak arasında çalışacak. 30 km’lik mesafeli, 2 saate varan turistik turlarda, engelli yolculara erişilebilirlik, seyahat kolaylığı da sağlanıyor. 72 yolcu kapasiteli yeni alınan otobüslerle turistlere daha konforlu hizmet verilerek çalışacak.

ÜST DÜZEY HİZMET

Yeni nesil araçlarda mevcut iç ve dış 360 derecelik kamera sistemi ile seyir güvenliği en üst seviyede tutuluyor. Açıklamaya göre; turistlerin kullanacağı her bilete 1 ikram paketi, Türkçe başta olmak üzere, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Farsça dahil 8 dilde sesli anlatım hizmeti verilecek. Ayrıca, otobüslerde yabancı dil bilen hostes ile internet erişimi olacak.