Güncel Haber
Giriş Tarihi : 10-03-2022 17:21   Güncelleme : 10-03-2022 17:21

Zamlara isyan başladı!

Ankara’da Özel Halk Otobüsleri ve dolmuşçular artan akaryakıt fiyatları sebebiyle kontak kapattı. Günde yaklaşık 370 bin yolcu taşıyan özel halk otobüslerinin kontak kapatama kararının ardından 202 ek otobüsü halkın hizmetine sunan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin çabası uzun otobüs kuyruklarını engelleyemedi. Kuyruklarda bekleyen vatandaşlar Özel Halk Otobüsçülerinin kontak kapatmasını haklı bulduklarını belirtti.

Zamlara isyan başladı!

Ankara’da Özel Halk Otobüslerinin kontak kapatmasının ardından birçok vatandaş sabahın erken saatlerinden itibaren ulaşım sıkıntısı yaşadı. Kontak kapatma kararından haberi olmayan vatandaşlar, işe gidebilmek için taksi kullandı.

ESNAF MAĞDUR!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; “Özel halk otobüsü ve dolmuşçu esnafı, yaşanılan ekonomik zorluklar ve artan akaryakıt maliyeti karşısında ulaşım bedelinin en az 8 lira olmasını talep etmektedir. Özel toplu taşıma esnafı ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın belirlediği ücretsiz taşıma bedelinin de belediyemiz tarafından karşılanmasını talep etmektedir. Bugün ki ekonomik şartlarda, bu talepleri ne vatandaşlarımızın ne de belediyemizin karşılaması mümkün değildir. Özel toplu taşıma esnafı, bu koşullarda 10 Mart 2022 Perşembe gününden itibaren hizmetlerine devam edemeyeceklerini bildirmiştir. Bu süreçte vatandaşlarımızın olumsuz etkilenmemesi için belediyemizin tüm imkânları seferber edilecektir. Yine de vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, çözüm üretilene kadar imkânları varsa özel araçlarını tercih etmelerinin uygun olacağını düşünmekteyiz. Bilinmesini isterim ki artan akaryakıt maliyetleri karşısında vatandaşlarımızın ve esnafımızın da mağdur edilmeyeceği bir çözüm üretme çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir” ifadesini kullandı.