Kara
Giriş Tarihi : 10-03-2022 23:57   Güncelleme : 10-03-2022 23:57

Teker dönmüyor!

İstanbul’da okul ve personel taşımacılığı yapan firma sahipleri, artan akaryakıt maliyetleri nedeniyle kontak kapatmayla karşı karşıya kaldı. Acil önlem alınması gerektiğini dile getiren İSTAB Başkanı Turgay Gül, “Nisan ayından geçerli yüzde 35 zam talebimiz var” dedi.

Teker dönmüyor!

Akaryakıt zamları hız kesmeden sürüyor. Sene başında 73 dolar olan ham petrolün varil fiyatı 119,8 dolara kadar yükseldi. Son iki ay içerisinde benzine yüzde 166, motorine yüzde 235 oranında zam yapıldı. Beş gün içerisinde benzin 2 lira 67 kuruş, motorin ise 5 lira 12 kuruş zamlandı.

TEMİNATLAR YANACAK

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Servis Taşımacılar Birliği Başkanı Turgay Gül, “Akaryakıtta en yüksek oranlı artışlar 2022’de Ocak, Şubat ve Mart’ta oldu. Şu anda 2022 senesi ile ilgili açıklanan bir şey yok. Orada da bir açıklama bekleniyor. Kamu ihalelerinde genelde 1 veya 3 yıllık sözleşmeler yapılıyor ve bu sözleşmeler akaryakıt artışsız sözleşmeler. Burada gelinen noktada bu ihaleleri yapanlar teminatları yakıp işleri yapmama noktasına geldi. Taşımalı eğitim, özel eğitim, engelli öğrencilerin taşımacılığı, bakanlıkların, vergi dairelerinin, SGK’nın servisleri şu an kamunun servis aldığı bütün sistem akaryakıt artışını bekliyor. Açıklama gelmediği takdirde birçok arkadaş bu işleri yapamama noktasında kalacak. Araçlar gidememesi gibi bir durum var. İnsanlar bir noktaya kadar sübvanse edebilir. Ama bir noktadan sonra çark durabilir” ifadesini kullandı.

İŞİ DURDURANLAR VAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile bir araya gelen İSTAB yöneticileri, okul servis taşımacılığında yüzde 35 zam talebinde bulundu. Talep edilen zamlı tarifenin ise Nisan ayından itibaren geçerli olması bekleniyor. Turgay Gül, “Okul servisleri ile ilgili her sene bir kez zam yapılırdı ve geçmiş yıllarda akaryakıt bu kadar hareketli değildi. Bu sene bir zam aldık. Şimdi yine talep ediyoruz. Kamu ihalelerinde de akaryakıtın sistematik olarak eklenmesini talep ediyoruz. Bununla ilgili de Bakanlıklara yazdık. Kanunu çıktı. 2021 yılı ile ilgili ortalama yüzde 9 gibi bir artış onaylandı. 2022 için de Cumhurbaşkanlığı’nın konuyla ilgili kararı bekleniyor. Amaç kâr marjını artırmak değil, hayatta kalmak. Şuanda taşımacı esnafımız artan bu maliyetler altında ciddi anlamda can çekişiyor. Hatta bazı firmalarımız ve bireysel taşımacılarımız, araçlarını parka çekerek işleri durdurdu” diye konuştu.