Güncel Haber
Giriş Tarihi : 11-03-2022 00:30   Güncelleme : 11-03-2022 00:30

Halk yoksullaştı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, zamlar, hayat pahalılığı yüksek enflasyon üzerinden iktidarı eleştirdi. Cumhuriyet döneminin en başarısız iktidarı tarafından yönetildiğinin altını çizen Gürer, ülkede toplumun tüm kesimlerinin yoksulluğa mahkûm edildiğini söyledi.

Halk yoksullaştı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak, başta akaryakıt zamları olmak üzere temel tüketim ürünlerine her gün gelen yüksek zamlara tepki gösterdi. Gürer, “Mazotun litresi 25 lirayı geçti. Neredeyse halkın her gün tükettiği her şeye zam geliyor. Bu perişanlık nereye kadar?” diye tepki gösterdi.

ÜLKE FAKİRLEŞTİ

Cumhurbaşkanı’nın her konuda tek yetkili olmasının ülkeyi yönetilmez hâle getirdiğine değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Fahiş fiyatları düşüreceğim masalıyla halkı yoksullaştıran iktidar, aynı zamanda fakirleştirdi. Çiftçinin, besicinin varlığına sırtını dönen iktidar, işçi, emekli, memur ve esnafı da yoksulluğa mahkûm etti. Elektriğe, akaryakıta, doğal gaza zam üstüne zam sürerken, hâlâ bahane üreterek bunun için farklı kişileri ya da ülkeleri suçlamaya çalışıyorlar” dedi.

YANLIŞ POLİTİKA

Gürer, açıklamasına şöyle devam etti: Hububatta, bakliyatta, pamukta, pirinçte, soyada, mısırda, yemde, gübrede dışa bağımlılığımız arttı. Yıllardır söylüyoruz. Tarım arazilerimiz azalıyor. Çiftçi tarımı bırakıyor. Tarımda kendi kendine yeten ülke olmaktan çıktık. Buğday ton fiyatları yurt dışı alımda 446 doları geçti. Ham yağ da yurt dışında hem fiyat arttı hem temin zorlaştı. TMO’ye 5 litre ayçiçeği yağı sattırarak bu sorunlar kalkmayacağını göremeyen bir iktidar var. Ayçiçeği için farklı ülkelerden ürün ithal edilemezse sıkıntı büyür. Yanlış tarım politikaları, ithalci anlayış bu sonucu yarattı” dedi