Güncel Haber
Giriş Tarihi : 12-04-2022 15:02   Güncelleme : 12-04-2022 15:02

Şişeydi, lastik oldu!

Otomotiv yan sanayi şirketlerinden Continental, pet şişelerden elde edilen geri dönüştürülmüş polyester ipliğin geniş çaplı üretimini hızlıca başlatan ilk lastik üreticisi oldu. Şirket Premium Contact 6 ve Eco Contact 6 yaz lastikleri ile AllSeason Contact lastiklerini üreterek yola çıkardı.

Şişeydi, lastik oldu!

Teknoloji şirketi ve Premium lastik üreticisi Continental’in geri dönüştürülmüş petlerden elde ettiği polyester iplik kullanarak ilk kez ürettiği lastikler piyasaya sürüldü. Eylül 2021'de kendi geliştirdiği ContiRe Tex teknolojisini ilk defa tanıtan Continental, lastikleri bu teknoloji sayesinde çok kısa sürede üretime hazır getirdi. Bu teknoloji, geri dönüştürülmüş pet şişelerden herhangi bir ara kimyasal aşama olmadan elde edilen ve başka hiçbir şekilde geri dönüştürülmeyen polyester iplikleri lastik üretiminde kullanıyor.

ÜRETİME GEÇTİK

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Continental EMEA Bölgesi Başkanı Ferdinand Hoyos, “Premium lastiklerimizin üretiminde sadece yüksek performanslı malzemeler kullanıyoruz. Artık bu malzemeler, özel ve verimli bir geri dönüşüm sürecinden elde edilen pet şişelerden eğrilen polyester iplikleri içerecek. Yenilikçi ContiRe Tex teknolojimizi yalnızca sekiz ay gibi kısa bir zamanda üretime geçirdik. Bu olağanüstü başarı için tüm ekibimizle gurur duyuyorum. Lastiklerimizde yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemelerin oranını sürekli olarak artırıyoruz. En geç 2050 yılına kadar, yalnızca sürdürülebilir malzemelerin kullanıldığı lastik üretimine geçiş yapmak istiyoruz” ifadesini kullandı.