Güncel Haber
Giriş Tarihi : 13-04-2022 17:21   Güncelleme : 13-04-2022 17:21

Güçlü Türkiye Güçlü Ekonomi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı için harekete geçildiğini açıkladı. Yeni sürecin detaylarını paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasına artık kimsenin engel olamayacağının altını çizdi.

Güçlü Türkiye Güçlü Ekonomi!

Korona Virüs salgını sonrası tüm dünya ekonomik kriz ile boğuşurken, Türkiye alınan tedbirler sayesinde emin adımlarla yoluna devam ediyor. Artık 2023’ün eşiğinde olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir sonraki sürecimiz olan 2053’e de hazırlığa başladıklarını söyledi.

EMİN ADIMLARLA

Konuya ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’un fethinin 600. yılına atfettiğimiz 2053 ulaştırma ve lojistik ana planını paylaşıyorum. Bugün 12 milyar ton olarak gerçekleşen dünya ticaret hacminin 2023’da 25 milyar tona, 2050 yılında 95 tona ulaşması bekleniyor. Dünyada ulaşıma yönelik talebin de 2025 yılında iki katına çıkacağı anlaşılıyor. Ülkemizin ulaştırma alanında son 20 yılda attığı adımların ne kadar önemli olduğunu kabul edecektir. Türkiye, geniş coğrafyanın lojistik süper gücü olma yolunda ilerlemektedir. ABD'nin 2 trilyon dolarlık, Çin'in ise 590 milyon dolarlık altyapı planladıkları biliniyor. Türkiye, hızla büyüyen ekonomisinin ve turizmini destekleyen 56 havalimanına sahiptir. Önümüzdeki yıllarda bu sayı 61'e yükselecek. Amacımız bu süreç sonunda ülkemizin gelişmiş ülkeler arasında yerini almasıdır” dedi.

HEDEFİMİZ BÜYÜK!

“Temel önceliğimiz hep ekonomimizin üretim gücünü desteklemek olmuştur” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Yaptığımız yatırımlarla, Türkiye üretimi 1 trilyon doların üzerine artırmayı başarmıştır. Sürdürülebilir senaryoda, demiryolu yatırımlarımız artık ön plana çıkmıştır. Mevcutların tamamını yenilediğimiz hat uzunluğumuzu 13 bin 22 km'ye çıkardık. Hedefimiz bu rakımı 2053'te 28 bin 590 km'ye taşımaktır. Yurt dışı yük taşımacılığında da demiryolu taşımacılığı 10 kat artırmak istiyoruz. Yeni yatırımlarla, karayolu hizmet düzeyimizi de en üst seviyeye çekerek daha kesintisiz konforlu hizmet tesis edeceğiz. Limanlar hem taşımacılık modlarının entegre edilmesi, hem de uluslararası ulaşımı birbirine bağlaması açısından daha da önem kazanmaktadır. 217 olan liman tesisi sayımız 2053'te 255'e çıkartılacaktır.”

BU GURUR HEPİMİZİN

Her alanda Türkiye’ye çağ atlattıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Binlerce yıllık devlet geleneğimizin yeni bir aşamasına adım atmak sürecine olduğumuza inanıyoruz. Bir dönem artık sona ermek üzeredir. Nice yöntemle engellenen büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasına artık kimse engel olamayacaktır. Her alanda Türkiye'ye çağ atlatmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemizi son 20 yılda kurduğumuz güçlü eser ve altyapı hedeflerine ulaştırmakta kararlıyız” diye konuştu.