Güncel Haber
Giriş Tarihi : 27-04-2022 23:11   Güncelleme : 27-04-2022 23:11

Biletler harbiden yüksek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, “Dört kişilik ailenin uzak bir şehirdeki akrabalarına gitmesi ve dönmesi neredeyse bir asgari ücrete denk geliyor. Emekliler, farklı kentteki torununu görmek istese 1100 lira olan ikramiye ile yolculuğa bile çıkamıyor. Ancak iktidar isterse otobüs bileti fiyatlarını aşağı çekmek için maliyetlerin düşürülmesine yönelik bazı önlemler alabilir” dedi.

Biletler harbiden yüksek

Akaryakıta gelen zamlar piyasayı altüst etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı açıklamada, artan hayat pahalılığına dikkat çekti. Otobüs bilet fiyatlarının yüksekliğine de değinen Akın, vatandaşların bayramda sevdikleriyle kavuşmasının da engellendiğini belirtti.

TIRMANIŞA GEÇTİ!

Konuya ilişkin açıklama yapan Akın, “Bir yıl önce 7 lira olan benzin 20 liraya dayanırken, 6 lira olan mazot ise 22 lirayı geçti. Ülkemizde dizel araçların deposu eskiden 300 liraya dolarken, şimdi 1350 liraya doluyor. Otobüs biletlerinde yaşanan artış, artık vatandaşı yolculuk yaparken iki kez düşünmesine neden olacak boyuta yükseldi. Geçen yıl 150 lira civarında olan İstanbul- Konya otobüs bileti fiyatı şimdi 450 lira ile 500 lira arasında değişiyor. Geçen yıl 250 lira civarında olan İstanbul- Kars otobüs bilet fiyatı da 600 liraya yükseldi” dedi.

SEVİNDİRİN HALKI!

Hükümetin acilen önlem alması gerektiğinin altını çizen Ahmet Akın, şöyle devam etti: “Dört kişilik ailenin uzak bir şehirdeki akrabalarına gidip gelmesi bu şartlar altında neredeyse hayal oldu. Ancak iktidar isterse otobüs bileti fiyatlarını aşağı çekmek için maliyetlerin düşürülmesine yönelik bazı önlemler alabilir. Vatandaşımız Ramazan Bayramı’nı farklı şehirlerdeki yakınlarıyla birlikte geçirmek istiyor. Bayram döneminde otobüs firmalarının kullandığı akaryakıttaki ÖTV ve KDV düşürülmeli. Bilet ücretinde yer alan KDV oranı da indirilmelidir. Otobüslerin zorunlu olarak geçtiği ücretli otoyol ve köprülerde de bayram döneminde ya indirim yapılmalı ya da bedava olmalı. Böylece zaten her gün hayat pahalılığı altında ezilen vatandaşımız hiç olmazsa bayram döneminde sevdiklerinin yanına daha rahat gidip, gelebilir.”