Kara
Giriş Tarihi : 01-07-2022 12:03   Güncelleme : 01-07-2022 12:05

Otobüs bileti el yakıyor!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, “Dört kişilik ailenin uzak bir şehirdeki akrabalarına gitmesi ve dönmesi bir asgari ücreti geçti. Emekliler, farklı kentteki torununu görmek istese 1100 lira olan ikramiye ile yolculuğa bile çıkamıyor. Ancak iktidar isterse otobüs bileti fiyatlarını aşağı çekmek için maliyetlerin düşürülmesine yönelik bazı önlemler alabilir” dedi.

Otobüs bileti el yakıyor!

Gelen zamlar, vatandaşın uykularını kaçırmaya başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yaptığı açıklamada, artan hayat pahalılığının, vatandaşların bayramda sevdikleriyle kavuşmasını da engellediğini dile getirdi.

HAYALDİ GEÇLEŞTİ

Vatandaşların bayramda aileleriyle bir araya gelmek için bütçelerini yol masrafı olarak kullanmak zorunda kalacağını dile getiren Akın, “Bir yıl önce 7 lira olan mazot 30 liraya dayandı. Ülkemizde dizel araçların deposu eskiden 300 liraya dolarken, şimdi 1500 liraya doluyor. Otobüs biletlerinde yaşanan artış, artık vatandaşı yolculuk yaparken iki kez düşünmesine neden olacak boyuta yükseldi. Geçen yıl 200 lira civarında olan İstanbul-Sivas otobüs bileti fiyatı şimdi yaklaşık 650 lira ile 700 lira arasında değişiyor. Geçen yıl 300 lira civarında olan İstanbul-Diyarbakır otobüs bilet fiyatı da 800 liraya yükseldi” dedi.

MİLLETİ RAHATLATIN

Akın, vatandaşların Kurban Bayramı dolayısıyla sevdiklerine daha rahat ulaşması için bayram döneminde bilet fiyatlarını düşürecek önlemler alınması gerektiğini dile getirerek şunları kaydetti: “Dört kişilik ailenin uzak bir şehirdeki akrabalarına gitmesi ve dönmesi neredeyse iki asgari ücrete denk geliyor. Emekliler, farklı kentteki torununu görmek istese 1100 lira olan ikramiye ile yolculuğa bile çıkamıyor. Ancak iktidar isterse otobüs bileti fiyatlarını aşağı çekmek için maliyetlerin düşürülmesine yönelik bazı önlemler alabilir. Vatandaşımız Kurban Bayramı'nı farklı şehirlerdeki yakınlarıyla birlikte geçirmek istiyor. Bayram döneminde otobüs firmalarının kullandığı akaryakıttaki ÖTV ve KDV düşürülmeli. Bilet ücretinde yer alan KDV oranı da indirilmelidir. Otobüslerin zorunlu olarak geçtiği ücretli otoyol ve köprülerde de bayram döneminde ya indirim yapılmalı ya da bedava olmalı. Böylece zaten her gün hayat pahalılığı altında ezilen vatandaşımız hiç olmazsa bayram döneminde sevdiklerinin yanına daha rahat gidip, gelebilir.”