Güncel Haber
Giriş Tarihi : 23-08-2022 13:07   Güncelleme : 23-08-2022 13:07

Trafik sigortasına zam

Trafik sigortası primlerine Eylül ayından geçerli olmak üzere yüzde 20 zam yapılırken, aylık artış oranı da yüzde 4.75’e çıkarıldı. ASKON Sigortacılık Hizmetleri Sektör Başkanı İsmail Purtuloğlu, Yönetmelikte değişiklikler yapıldı ve zorunlu trafik sigortası azami prim oranlarında artış öngörülürken, hasarsızlık prim indirim oranları ise düşürüldü” dedi.

Trafik sigortasına zam

Eylül ayı başından itibaren geçerli olmak üzere azami primler; Ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine; taksi, minibüs, koltuk adedine göre otobüsler, kamyon ve çekici araç gruplarında yüzde 10, diğer araç gruplarında yüzde 20 eklenerek uygulanacak.

KADEMELİ ARTIŞ

Konuya ilişkin bir açıklama yapan ASKON Sigortacılık Hizmetleri Sektör Başkanı İsmail Purtuloğlu, SEDDK’nın araç grubu kullanım türüne göre uygulanacak azami prim artırım tablosunu uygulamaya koyduğunu söyledi. Purtuloğlu, “Buna göre otomobil, kamyonet, motosiklet, traktör, minibüs, kamyon, otobüs, taksi ve özel amaçlı araçlar için özel kullanım azami prim artırım oranı sıfır olarak belirtilirken tüzel kullanım azami prim artırım oranı; otomobil ve kamyonette yüzde 20’ye, motosiklette yüzde 25’e kadar çıkabilecek. Ayrıca, özel kullanım azami prim artırım oranı çekiciler için yüzde 2.50, iş makineleri için yüzde 7.50, römorklar için yüzde 25, tankerler için de yüzde 10 olarak tespit edildi. Tüzel kullanım azami prim artırım oranlarında da minibüs, otobüs, özel amaçlı araç ve tarım makineleri için yüzde 2.50 kamyon ve çekiciler için yüzde 5 olarak uygulanabilecek” dedi.

İNDİRİMLER DÜŞÜRÜLDÜ

Purtuloğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamasına şöyle devam etti: “Yönetmeliğin eklerinde yer alan ve hasarsızlık durumunda prim indirimi oranlarını belirleyen tabloda yapılan düzenlemeyle bu kapsamdaki prim oranları da düşürüldü. Buna göre prim indirim oranları; 7. basamak için yüzde 45’ten yüzde 42’ye, 6. basamak için yüzde 30’dan yüzde 22’ye, 5. basamak için yüzde 15’ten yüzde 10 düşürülürken, hasar sebebiyle prim artırım oranlarında da düzenleme yapıldı. Düzenlenecek poliçelerde hasar sebebiyle ödenecek prim artırım oranları; 3. basamak için yüzde 50’den yüzde 45’e, 2. basamak için yüzde 100’den yüzde 90’a 1. basamak için yüzde 150’den yüzde 135’e düşürüldü. Düzenlemeler 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.”