Güncel Haber
Giriş Tarihi : 24-08-2022 14:04   Güncelleme : 24-08-2022 14:04

Diş Beyazlatma

Bleaching (Diş Beyazlatma) tedavisi günümüzde en çok talep edilen işlemlerden biridir. Peki diş taşı temizliği mi yoksa diş beyazlatma mı? Buna karar vermek önemli. Dişlerinizin yüzeyinde bazı lekeler varsa ve bu lekeleri gidermek istiyorsanız diş taşı temizliği sizin için yeterli olabilir ancak dişlerinizin daha açık tonlarda olmasını istiyorsanız Bleaching (diş beyazlatma) tedavisini tercih edebilirsiniz.

Diş Beyazlatma

Bu durumda bilinmesi gereken kaç çeşit diş beyazlatma yönteminin uygulandığıdır. En sık kullanılan ve benim de önerdiğim, iki çeşit diş beyazlatma tekniği vardır. Birincisi Ofis Tipi Beyazlatma, ikincisi ise Ev Tipi Beyazlatmadır. Hastamız için uygunsa her iki tekniği de uygulamak, en kalıcı ve en beyaz görüntüyü elde edebiliyoruz.

Office Bleaching (ofis tipi diş beyazlatma) tekniğinde; hastamıza kliniğimizde, dişlere bir dizi ışınla uyguladığımız bir beyazlatma tekniğidir. Bu beyazlatma uygulamasını genellikle yedi veya sekiz gün arayla iki seansta yapıyoruz ve bu iki seans arasında hastamıza Home Bleaching (ev tipi beyazlatma) protokolünü uyguluyoruz.

Home Bleaching (ev tipi beyazlatma) tekniğinde ise hastamızın dişlerinden ölçü alıyoruz. Bu ölçü sayesinde hastanın kendi dişlerine uygun beyazlatma plağı ve beyazlatma ajanları üretip hastamıza veriyoruz. Hastamızın dişlerini evde daha az miktarda beyazlatma maddesi içeren bir solüsyonla beyazlatmaya devam etmesini istiyoruz.

Bleaching tedavisi sonunda dişlerim ne kadar beyaz olacak sorusunu sık sık duyuyorum. Bu tamamen kişiden kişiye göre değişen bir sonuçtur. Finalde dişleriniz bir veya üç ton beyazlayabilir. Bu sonuçlar tamamen dişlerinizin durumuna bağlıdır ve kişiden kişiye değişir. Beyazlatma tedavisi sırasında yediğiniz ve içtiğiniz şeyler bile bu sonucu etkileyebilir.

Diş Beyazlatma Tedavisi mutlaka diş hekimi kontrolünde yapılmalıdır. Diş hekimi kontrolünde ve diş hekimi muayenesi olamadan bu işlemlerin yapılması sağlıklı olmayabilir. İnternette satılan plak ve jellerin güvenilirliği maalesef yok. Diş beyazlatma tedavisinde en verimli ve sağlıklı sonuca ulaşmak için bu süreci muhakkak bir diş hekimi ile gerçekleştirmek gerekir.

Diş Hekimi Nazan Nur Arık