Güncel Haber
Giriş Tarihi : 24-08-2022 22:20   Güncelleme : 24-08-2022 22:20

AdBlue motora zarar veriyor

Arbey Kimya yönetim kurulu üyesi İbrahim Karahasanoğlu, AdBlue ürünlerinin yalnızca sertifikalı bayilerden alınması gerektiği uyarısında bulundu. Karahasanoğlu, piyasada satılan düşük kaliteli veya gerekli standartları karşılamayan AdBlue ürünlerinin araçlara zarar verdiğini iddia etti.

AdBlue motora zarar veriyor

Dizel motorlu araçlarda kullanılan AdBlue, karbon emisyonlarının ciddi oranlarda azaltılmasını sağlıyor. Küresel çapta hükümetler, özellikle yeşil lojistik uygulamaları açısından çok önemli olan AdBlue kullanımının yaygınlaşması için bazı yasal düzenlemeleri hayata geçirdi. Düşük kaliteli veya gerekli standartları karşılamayan AdBlue ürünlerinin ise motor düşmanı olduğu ortaya çıktı.

SAHTESİ DE VAR!

Konuya ilişkin bir açıklama yapan İbrahim Karahasanoğlu, “Şirketimiz Arbey Kimya, 2015 yılında TrueBlue markası adı altında AdBlue üretmek için İstanbul’da kuruldu. Trueblue ürünlerinin tamamının İGSAŞ üretim hattından alınan yüksek saflıktaki ergimiş üre kullanılarak üretilmektedir. AdBlue ürünleri yalnızca sertifikalı bayilerden alınmalıdır. Her üre çözeltisi AdBlue değildir. Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği (VDA) lisansı olan markalar kullanılmalıdır” dedi.

CEBİNİ DÜŞÜN!

Bazı kullanıcıların sırf ucuz olduğu için standart dışı ürünlere yönelebildiğini ifade eden Karahasanoğlu, “AdBlue adıyla satılan birçok marka var. Yüksek kalitedeki ürünler genellikle benzer fiyat seviyesinde oluyor. Ancak normalden çok daha düşük fiyatlara satılan AdBlue ürünlerinin kalitesi düşük olabilir. Düşük kalitedeki ürünler araçların motorlarında ciddi hasara ve tahribata neden olabiliyor” uyarısında bulundu.