Kara
Giriş Tarihi : 19-09-2022 22:27   Güncelleme : 19-09-2022 22:27

Uçağın rakibi otobüs!

Otobüs bileti fiyatlarının, uçak bileti fiyatlarına yaklaştığını ifade eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Dönemsel olarak o kadar çok talep geliyor ki, uçak sayısı belli” ifadesini kullandı.

Uçağın rakibi otobüs!

Karayolu yolcu taşımacılık sektöründe akaryakıt pahalılığı başta olmak üzere lastik ve personel giderlerin de aşırı derecede artması, bilet fiyatlarına yansıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, otobüs bileti fiyatlarının, uçak bileti fiyatlarına yaklaştığını dile getirdi. Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, birçok vatandaşın seyahatinde ince hesaplar yaptığını ifade etti.

VATANDAŞA YARDIM!

Bakan Karaismailoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Osmangazi Köprüsü başta olmak üzere diğer köprü ve yollarımız ülke için gerekli yatırımlar ve bir şekilde yapılması gerekiyordu zaten. Düşünsenize Osmangazi köprüsü olmasa ve buradan geçen araçların diğer yollara kayacaktı. Örneğin Kurban Bayramı’nda Osmangazi Köprüsü’nden 80 bin araç geçişi yapıldı. Köprü olmasaydı sıkıntı yaşanırdı. Fiziki olarak araçların feribotla karşıya geçmesi mümkün değildi. Vatandaşa yük gelmesin diye bugünkü 85 liralık fiyatta tutuyoruz. İhtiyaç olunca takviye ediyoruz, daha fazla araç geçince daha fazla para toplanıyor, ödenecek paradan düşüyoruz. Ancak işletme maliyetine hiç karışmıyoruz. Yollar ve köprülerin yıllık 70 milyon dolarlık işletme maliyeti var ve bunu da devlet harcamıyor. Yatırım, işletme ve finans maliyetine devletin karışmadığı finansal model var. Aslında biz şu anda finansal modeli yürütüyoruz.”

HAVA DA KARA DA…

Karaismailoğlu, uçak biletlerinde üst sınıra uyulup uyulmadığı sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Havayollarında ekonomi sınıfında tavan ücret 990 lira, business uçanlar yüksek ödemiş olabilir. Yani ekonomi sınıfından bunun üzerinde olamaz. Bu halde bile tam kapasite... Şu anda tüm seferler dolu. O kadar talep geliyor ki uçak sayısı belli. Gerçi otobüs fiyatı da uçak biletine yaklaştı. Belli illere 800 liraya otobüs giderken, 990 liraya uçak gidiyor.”