Otomotiv
Giriş Tarihi : 26-02-2023 19:54   Güncelleme : 26-02-2023 19:54

Man, sıyrıldı çıktı!

Ticari araç üreticilerinden Man, şehir içi ve şehirlerarası yolcu otobüsleri ile üst üste üçüncü kez en büyük uluslararası otobüs ödülünü kazandı. Üstelik otobüsler sadece jüri üyelerini etkilemedi. Müşterilerin de sahip oldukları Man araçlarından son derece memnun olduğunu ortaya koydu.

Man, sıyrıldı çıktı!

Otomotiv sektöründe Man, bütün markalar arasında bir ilki başararak, Avrupa’nın en büyük otobüs ödüllerini üst üste üçüncü kez kazandı. 2020 yılında uluslararası Coach of the Year ödülünü Man Lion’s Coach alırken, 2022’de aynı ödülü kazanan Neoplan Cityliner oldu. Man Lion’s City E ise bu yıl kazandığı Bus of the Year 2023 ödülü ile Man’ın başarı üçlemesini tamamladı.

DİKKATLERİ ÇEKTİ

Almanya’nın önde gelen üreticilerinden Man, Ukrayna’daki krize rağmen otobüs portföyüne önemli yatırımlar yaparak piyasaya fark yaratan ürünler sürdü. Bu ürünler de Man için geleceğin pazar başarısına giden yolu açmaya devam ediyor. Lion’s Coach tam bir seyahat devi olarak öne çıktı. Araç, geniş, konforlu ve iç mekânında 61 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Güçlü Man D26 motoru ile 510 beygir gücüne kadar çıkan otobüs, rahat ve hızlı bir şekilde gideceği yere ulaşıyor. Ayrıca bir dizi yeni nesil asistan sistemiyle aracın güvenliği daha da artırıldı. Jüri üyeleri, 100 kilometrede yalnızca 19,4 litre yakıt kullanan inanılmaz derecede verimli aktarma organları, aynaların yerini alan OptiView sistemi ve tekerlekli sandalye asansörünün ön aks üzerine akılcı entegrasyonu gibi özgün özelliklerin yanı sıra aracın genel konfor, inovasyon ve kullanım rahatlığına da vurgu yaptı.

PERFORMANSI YÜKSEK

Neoplan Cityliner ise, 1971’deki ilk üretiminden bu yana 50 yıllık başarı öyküsünü kesintisiz devam ettiriyor. Jüri üyeleri, aracın ekonomi, güvenlik, konfor ve tasarımı harmanlayan genel konseptinden özellikle etkilendi. Cityliner’ın modern Euro-6 altı silindirli motora sahip yüksek performanslı aktarma organları, 6 vitesli otomatik şanzımanla mükemmel bir uyum içinde çalışıyor. Bu da aracın özellikle dik yokuşlar ve dar virajlar içeren zorlu yolların üstesinden kolayca gelmesini sağlıyor. Ultra modern iç mekân da yolcularına dinlendirici bir yolculuk ortamı sunuyor.

SİPARİŞLER ARTTI!

Man Lion’s City E, geçen yılın Mayıs ayında sadece kendi güç kaynağıyla Münih’ten İrlanda’nın Limerick kentinde düzenlenen uluslararası Bus Euro Test’ine kadar tüm yolu kat etti. Yolculuk boyunca, sekiz ülkeden geçti ve yaklaşık 2.500 kilometre yol yaptı. Jüri, özellikle aracın çığır açan tasarımına, yüksek düzey konforuna ve çok sessiz iç mekânına övgü yağdırdı. En üst düzey güvenlik sunan aracın sürücü kabini, piyasadaki en iyi kabinlerden bir tanesi oldu. Tamamen elektrikli otobüs, Avrupa yolculuğunda toplamda 1.764 kilowatt/saat enerji kullandı ve yaklaşık yüzde 21'lik etkileyici bir reküperasyon oranı elde etti. Aracın uzun günlük menzili ise, herhangi bir noktada bataryayı şarj etmek için durmasına gerek bırakmadı. Tanıtımından buyana otobüs, 1000’den fazla sipariş aldı.