Otomotiv
Giriş Tarihi : 13-03-2024 13:36   Güncelleme : 13-03-2024 13:36

Yıldızları topladı

Türkiye’nin otomotiv şirketi Ford Otosan, yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Çevik dönüşüm sürecini hızla ve başarıyla uygulayan şirket, bağımsız kuruluş Business Agility Institute tarafından 4 Yıldızlı Organizasyon sertifikası ile ödüllendirildi. Ford Otosan, bu ödülü alan ilk Türk otomotiv şirketi oldu.

Yıldızları topladı

Otomotiv endüstrisinin lider şirketi Ford Otosan, organizasyonunu geleceğe taşımak üzere 2019 yılında çıktığı yolcuğunda hızla ilerliyor. Yapılan değerlendirmeler sonucu Ford Otosan, 2022’deki skorunu 11 puan artırmanın yanı sıra iş çevikliği seviyesinin ölçüldüğü 1800 şirketin yüzde 89’unu geride bırakarak dünya sıralamasında ilk yüzde 11’lik dilime yerleşti. Şirketin dönüşüm çalışmaları kapsamında ulaşmış olduğu organizasyonel çeviklik seviyesi, yıldızlarla taçlandırıldı.

HER ŞEY MÜŞTERİSİ İÇİN

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Ford Otosan İnsan Kaynakları Müdürü Başak Akyol, “Şartların sürekli değiştiği bir dünyaya hızla adapte olabilmenin yolu esnek, yenilikçi ve çevik olmaktan geçiyor. Biz, çevik dönüşümü sadece bir organizasyon değişikliği olarak değil, daha çok bir zihin yapısı değişikliği ve kültürel dönüşüm olarak ele alıyoruz. Bu yaklaşım, mevcut insan kaynağımızın potansiyelini ortaya çıkarmaya ve en yetenekli adayları çekerek onlara yeni beceriler kazandırmayı amaçlayan bir yapı oluşturmamıza olanak tanıyor. Çevik dönüşüm, operasyonel süreçlerimizdeki verimliliği artırdığı gibi; müşteri memnuniyeti, süreç iyileştirmesi ve hız gibi kritik faktörlerde de belirgin iyileşmeler sağladı” dedi.

DÜNYANIN GÖZ BEBEĞİ!

“Business Agility Institute” sertifikasıyla birlikte Ford Otosan, bölgedeki en yüksek puanlı otomotiv üretim şirketi unvanına sahip oldu. Aynı zamanda üretim, çalışan sayısı gibi faktörler açısından dünya çapında benzer ölçekteki diğer otomotiv ve üretim firmaları arasında bu başarıyı elde eden 6 şirket arasında yer aldı. Sahip olduğu yetkinliklerle Ford Otosan, global üretim ve otomotiv kuruluşları arasında ilk yüzde 25'e girdi. İş çevikliği olgunluğunu kurumların operasyonel politika ve prosedürleri ile 80’den fazla ilişkili davranışa odaklanarak değerlendiriyor. Business Agility Institute veri tabanında bulunan yaklaşık 2000 kuruluş baz alınarak yapılan değerlendirmede; organizasyonel performans ve verimlilik, davranışsal dönüşüm, gelişen iş yetenekleri, İK politikaları, çeşitlilik, eşitlik ve katılım, kalite, değer zinciri, müşteri odaklılık ve büyüme gibi çok çeşitli faktörler inceleniyor.