Güncel Haber
Giriş Tarihi : 26-03-2023 15:14   Güncelleme : 26-03-2023 15:14

Hayvancılık bitecek mi?

Tarım ve hayvancılık ülkesi olan Türkiye’de çiftçi, yanlış politikalar sonucu maliyetlerin altından kalkamaz hale geldi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, halkın vekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta, yapay et teknolojisi ile ilgili gelişmeler, çalışmalar ve araştırmaların takip edildiğini belirtti.

Hayvancılık bitecek mi?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde Türkiye’de yapay etle ilgili çalışma olup olmadığını, bakanlığın bu konuda bir inceleme ve değerlendirmesinin bulunup bulunmadığını sordu.

NÜFUS ARTIYOR

Bakan Kirişci, soru önergesine verdiği cevapta, “Dünya, artan nüfus ve azalan kaynaklar nedeniyle bir süredir alternatif protein kaynakları üzerinde çalışmakta ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün verileri, hücresel kökenli et üretiminin 2030 yılında toplam et üretiminin yüzde 10’unu karşılayacağını öngörmektedir. Yapay Et konusu son zamanlarda araştırma konuları içerisinde popüler bir konu olmakla birlikte, ülkemizde araştırma faaliyeti yürüten bölümlerce çeşitli araştırmaların yapıldığı görülmektedir. Yapay et teknolojisi ile ilgili gelişmeler, çalışmalar ve araştırmalar takip edilmektedir” ifadesini kullandı.