Güncel Haber
Giriş Tarihi : 24-07-2023 11:26   Güncelleme : 24-07-2023 11:26

İlişkin problemli mi?

İlişkilerde çiftler arasında problemlerin olması sürecin doğal bir parçası. Çoğu insan ilişkisinde her zaman mutlu ve sorunsuz olmak istiyor. Fakat gerçek olan şu ki; zaman zaman çiftler arasında birtakım anlaşmazlıklar, zorluklar veya çatışmalar yaşanabilir. Klinik Psikolog İdil Özen, farklı ihtiyaçlar, beklentiler ve değerlere sahip olmanın yanı sıra iletişim eksikliği, stres, güven sorunu gibi çeşitli etkenlerin de ilişkide problemlere sebep olabileceğini belirtti.

İlişkin problemli mi?

İnsan yaratılış itibarıyla yalnızlık ve hiçlik duygusu içerisindedir. Dolayısıyla bir ötekine ihtiyaç duyar ve bir ötekine bağlanma ihtiyacı hisseder. İlişkinin temelini duygusal bağın oluşturduğunu belirten Klinik Psikolog İdil Özen, samimiyet ve yakınlık içeren bu duygusal bağın çiftleri sakinleştirdiğini ve duygularını düzenlediğini söyledi.

DUYGUSAL BAĞ

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İdil Özen, “Çiftler, aralarındaki duygusal bağın nasıl olduğuna şu soru ile yanıt bulmaya çalışabilirler: İhtiyacım olduğunda yanımda olabilir misin, seslensem beni duyabilir misin? Eğer duygusal bağ kuvvetli ise çiftler ihtiyaçları olduğunda birbirlerini yanında hissederler. Birbirleri için oradadırlar ve seslendiklerinde birbirlerini duyabilirler.  Çiftler arasında duygusal bağın kurulduğunu gösteren bir diğer etken kimlik kabulüdür. Çiftler birbirlerini olduğu gibi her şeyiyle, boyuyla, kilosuyla inancıyla kabul edebiliyor mu? Etmekte zorlandıkları noktalarda farklılıkları konuşmaya gönüllüler mi? İlişki içerisinde çiftlerin sevildiğini hissetmesi, ilişkilerinin arzulu, tutkulu ve şehvetli bir tarafının olması duygusal bağın kurulduğunun diğer göstergeleridir” dedi.

İLİŞKİDE ÇATIŞMA

Klinik Psikolog İdil Özen, ilişkide yaşanan çatışmaların doğal bir süreç olduğunu ve bu tarz çatışmalar ile her zaman karşılaşılabileceğini belirtti. Önemli olan çiftlerin bu problemleri nasıl ele aldığının altını çizen Özen, “Bu noktada çiftlerin birbirlerinin farklı fikirlerine saygılı olması, anlayışlı, destekçi, yapıcı ve empati yapabiliyor olması önemlidir. Bu doğrultuda çiftler bu tartışmaları ve fikir ayrılıklarını çözerken doğru iletişim kanalları kullanırsa yaşanılan bu tartışmalar ilişkinin gelişimine de katkıda bulunur. Burada önemli olan çiftlerin bu problemleri iletişim ve iş birliği yoluyla çözebilmesi ve ilişkiyi daha sağlıklı bir noktaya taşıyabilmesidir. Aynı zamanda sevgi, kimlik kabulü, arzu, tutku ve şehvet duyguları çok önemlidir. Yoğun iş hayatı gibi dış faktörler çiftler arasındaki cinsel yakınlığın etkisinde farklılıklar meydana getirebilir. Cinsel isteklerde farklılıkların yaşanması veya cinsel tatminsizlik çiftler arasında önemli bir diğer sorun olabiliyor. Bu konuda hiçbir şeyi kafanıza takmayın ve anı yaşayın” ifadesini kullandı.