Güncel Haber
Giriş Tarihi : 13-08-2023 21:07   Güncelleme : 13-08-2023 21:07

Para var, huzur var!

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Naturelgaz’ın satış gelirleri 2023 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 yükselerek 1 milyar 467,6 milyon TL oldu. Şirket, ilk yarıyı 235,3 milyon TL kâr ile kapattı. Yıl içerisinde güzel para kazanan Naturelgaz, 100 milyon TL’lik de yatırım yaptı.

Para var, huzur var!

Global Yatırım Holding AŞ iştiraki Naturelgaz, 2023 yılı ilk yarıyılına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. 2023 ilk yarıyıl itibariyle Naturelgaz'ın satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18 artarak 1.467,6 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde şirketin toplam satış hacmi ise yüzde 11 oranında artarak 128,5 milyon Sm3 seviyesine yükseldi. Şirketin vergi öncesi kar rakamı ise 2023 yılı ilk yarı itibariyle 187.5 milyon TL oldu.

ÖNCÜLÜK ETTİ

Dökme, Şehir gazı ve Oto CNG iş kollarında faaliyet gösteren Şirketin 2023 ilk yarıyıldaki müşteri portföyüne Şehir gazı satışları öncülük etti. Geçen yılın aynı döneminde şehir gazı ile hizmet verilen ilçe ve belde sayısı 2023 ilk yarı yılında 105 adete ulaştı. 2023 yılının ilk yarısında enflasyonist piyasa koşullarına bağlı olarak başta lojistik ve elektrik olmak üzere maliyet kalemleri ve faaliyet giderlerindeki artışlara bağlı olarak Naturelgaz’ın brüt kârı 2023 ilk yarıyılında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 oranında azalışla 272 milyon TL olarak gerçekleşti. Diğer taraftan yatırımların amortisman giderlerindeki artış da karlılığı sınırladı. İlk altı ayda maliyetlerdeki artış enflasyonla birlikte müşteri fiyatlarına önümüzdeki dönemlerde yansıyacak.

YATIRIMA DEVAM

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Naturelgaz Genel Müdürü Hasan Tahsin Turan, “Zorlu piyasa koşullarına rağmen yılın ilk yarısındaki güçlü sonuçlarımız ile taşımalı doğalgaz pazarındaki öncü konumumuzu sürdürdük” ifadesinde bulundu. Hem kapasite artırıcı hem de maliyet azaltıcı yatırımlara odaklandıklarının altını çizen Turan, yılın ilk yarısında 100 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını açıkladı. Yılın ikinci yarısında mevsimsel müşterilerinin etkisiyle ilk yarısına göre daha iyi bir finansal performans beklediklerini belirten Turan, “Sektörümüz gereği maliyetler doğrudan şirkete yansırken, bu maliyetleri bir süre müşteriye yansıtmadan, üstlenmek zorunda kalıyoruz. Endüstriyel CNG tesisi açılışları, çekici alımları ve GES yatırımları ile lojistik ve elektrik giderlerimizi azaltmayı planlıyoruz. Diğer taraftan, basınç düşürme ekipmanlarının üretim tesisi yatırımı ile de müşteri sahalarında kullanılan ekipmanların verimliliğinin arttırılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.