Güncel Haber
Giriş Tarihi : 15-08-2023 22:41   Güncelleme : 15-08-2023 22:41

Kadında da erkekte de farklı!

Uzman Psikolog Alanur Özalp, kadın ve erkeğin fiziksel ve duygusal yapılarının farklı olduğunu dile getirerek bunun da cinselliği yaşamalarını etkilediğini söyledi. Eşlerin birbirlerine davranış şekilleri kadında ve erkekte cinsel ilişkiyi farklı etkiler. Kadın kırıldıysa, incindiyse ya da şiddet gördüyse orgazm olmayabilir. Erkek ise eşine kırılsa, yada incinse bile cinsel ilişkisini ve orgazmını yaşar” dedi.

Kadında da erkekte de farklı!

Cinsel ilişki anında eşlerin birbirleriyle konuşmalarının da oldukça önemli olduğunun altını çizen Uzman Psikolog Alanur Özalp, “Bu konuşma; eşine hoş, uyarıcı sözler söyleme biçiminde olabileceği gibi, eşin cinsel olarak beğenilmesinin söze dökülmesi şeklinde olabilir” ifadesini kullandı. Özalp, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında aynen şu ifadelere yer verdi:

PAYLAŞMAKTAN ÇEKİNME

“Kadın olsun erkek olsun, doğal olarak cinsellik içeren her türlü materyale karşı duyarlıdır. Daha güzel orgazm için çiftler birbirlerine ve ilişkilerine özen göstermeli, fantezilerini kullanmaktan korkmamalıdırlar. Birbirlerine açık olmalı, konuşmaktan, paylaşmaktan utanmamalıdırlar. Ağır eleştiriler getirmek veya karşı tarafı beceriksizlikle suçlamak cinselliği olumsuz yönde etkileyecektir. Kadınlar adet öncesinde, adet görürken ve adetten hemen sonra daha duyarlı olmaktadırlar. Bu dönemde hamile kalamayacakları için herhangi bir korunma olmadan rahat ve doğal olarak ilişkiye girebildikleri için de isteklidirler.”

YARDIMCI OLURLAR!

“Günümüzde kadınlar artık cinsel istekleri dile getirmekte daha rahat olabilmektedirler. Kadınlar da kendi kişilikleri, istekleri, zevkleri olduğunun farkına varıp, eşlerine; ikimiz de zevklerimizi birlikte gerçekleştirirsek daha güzel, sağlıklı, sağlam bir ilişkimiz olur demektedirler. Erkeklerin cinselliğe bakış açıları son yıllarda farklılaşmıştır. Geleneksel erkek dünyasında cinsel yaşamda kadının beklentilerinin yer almadığı dönemler değişmiştir. Günümüzde erkekler cinsel yaşamda eşinin de cinsellikten zevk almasının önemini kavramış durumdadır. Erkekler bu konuda fiziksel olsun duygusal olsun eşlerine yardımcı olmaya çalışmaktadırlar.”