Advert
Advert

Scania zirveye oturdu

Türkiye ağır ticari araç pazarı 2017 yılının ilk 10 ayında 13 bin 327 adetlik satışla kapandı. Scania, yıl içerisinde bin 188 adet teslimat yaparak ithal çekici satışlarında zirvedeki yerini aldı.

Scania zirveye oturdu
Scania zirveye oturdu Admin
Bu içerik 5333 kez okundu.

Ağır ticari araç pazarı Ocak-Ekim döneminde 13 bin 327 adet olarak tamamlandı. Geçen yılın aynı döneminde pazar 14 bin 525 adet olarak gerçekleşti. Yüzde 8’lik düşüş yaşayan ağır ticari araç pazarında 4 bin 465 adet çekici, 8 bin 862 adet kamyon satıldı. Scania ilk 10 ayda toplam bin 188 adetlik satış gerçekleştirirken, bunun bin 21 adedi çekici oldu. En çok tercih edilen ithal çekici markası olan Scania, aynı zamanda toplam çekici pazarında da yüzde 23 pazar payı elde etti. İnşaat sektöründe gerçekleşen dev projeler kamyon pazarını da destekledi ve toplam pazarda satışların yüzde 66’sı kamyon olarak gerçekleşti.

SATIŞLAR BİR ÖNCEKİ YILLA AYNI

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, ilk 10 ayda pazarın bir önceki yıla paralel ilerlediğini söyledi. Eksin, “TAİD raporlarına baktığımızda 2016 yılı ilk 10 ayında kamyon ve çekici satışlarında toplam 14 bin 525 adetlik satışla tamamlanmıştı. 2017 yılına baktığımızda ilk 10 ayda yüzde 8’lik bir düşüşle 13 bin 327 adet olduğunu görüyoruz. Ağır ticari araç satışları genelde Kasım-Aralık aylarında artmaktadır. Bu dinamiği de göz önünde bulundurursak, 2017 yılının geçtiğimiz yıl paralelinde kapanabileceğini söyleyebiliriz. Bu yıl Türkiye pazarına sunduğumuz Yeni Nesil Scania araçlarımız ile satışlarımızda ivme kazanırken, 7 marka arasında en çok tercih edilen ithal çekiciyiz. Marka hedefimiz pazar payımızı korumaktır” dedi.

MALİYETLERİ DÜŞÜRÜYORUZ

Scania markasında sürdürülebilir başarıya odaklandıklarının altını çizen Eksin, sözlerine şöyle devam etti; “Yaşanan bu yoğun rekabette ilk hedefimiz müşterilerimize en doğru ürünü sunarak maliyetlerini azaltmaya destek olmaktır. Yeni Nesil Scania araçlarımızla bu hedefe bir adım daha yaklaştık. Müşterilerimize standart bir araç değil, ihtiyaçlarını karşılayacak ve çözüm ortağı olacak ürünler sunuyoruz. Aynı zamanda yüzde 5’e varan yakıt tasarrufu ile en büyük gider kalemi olan akaryakıt maliyetlerinin azalmasında da destek veriyoruz.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karsal hizmete başladı
Karsal hizmete başladı
Thermo King yeni ürününü pazara sundu
Thermo King yeni ürününü pazara sundu