Advert

MTV'de adil düzen

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ruhsatında minibüs yazan araçların otobüs vergisi ödediğinin adil olmadığını söyledi. Başkan Apaydın, bu konuda düzenleme yapılarak motorlu taşıtlar vergisinde (MTV) adaletin sağlanması gerektiğini ifade etti.

MTV'de adil düzen
MTV'de adil düzen Admin
Bu içerik 8426 kez okundu.

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, minibüslerden otobüs vergisi alınmasının doğru olmadığını dile getirdi. Başkan Apaydın, sorunun çözümüne ilişkin Maliye Bakanı Naci Ağbal ile görüştü. Görüşme sonrası bir açıklama yapan TŞOF Başkanı Apaydın, "Minibüslerden otobüs vergisi alınması işlemi 2018 yılında son kez uygulanacak. 2019’dan itibaren sorun çözülmüş olacak. Maliye Bakanımızla Belge Tanıtım Toplantısı öncesinde görüşüp sözünü aldık. En kısa sürede MTV Kanununda gerekli değişiklik yapılarak 2019’dan itibaren her araç sahibi, ruhsatında ne yazıyorsa onun vergisini ödeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

HAKSIZ UYGULAMA

Minibüslerde uygulanması gereken MTV'nin 888 TL iken bu araçların vergi uygulamasında otobüs kabul edilerek 2 bin 241 TL vergi ödemek zorunda kaldığını belirten Başkan Apaydın, şöyle konuştu: “10 koltuğu olan araçlar otomobil sayılması gerekirken minibüs kabul ediliyor ve 4 bin 300 TL’ye varan tutarda MTV ödemesi gerekirken 888 TL vergi ödüyorlar. Bu araçları çoğunlukla taksi ruhsatı olmayan korsan taksiciler kullanırken vergi mükellefi olan ruhsatlı minibüsler de tersine cezalandırılarak otobüs vergisi ödüyor. Umuyoruz ki bu haksızlık 2019 yılından itibaren ortadan kaldırılacak.”

MTV'DE ADALET SAĞLANACAK

Kanunda yapılacak değişiklikle motorlu taşıtlar vergisinde adaletin sağlanacağının altını çizen Apaydın, “Ruhsatında minibüs yazan aracın, sigortası minibüs olarak ödeniyor, vergi mükellefiyeti dahi minibüsçü olarak açılıyor. Ancak iş vergi ödemeye gelince otobüs vergisi ödeniyor. Bu çelişkiyi esnafımıza anlatmakta güçlük çekiyorduk. 2019 yılından itibaren bu haksız ve adil olmayan sistemin düzeltilecek olması esnafımızı mutlu etti. Gönül isterdi ki bu düzenleme 2018 yılından itibaren geçerli olsun” şeklinde konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Arazi Canavarı Jeep Gladiator!
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı
Shell'de engelsiz hizmet alanları arttı