Advert
Advert

İzmir limanında konteyner rekoru

İzmir limanlarında 2017 yılında elleçlenen konteyner yükü 1 milyon 440 bin TEU'ya ulaşarak rekor kırıldı. DTO İzmir Şubesi Başkanı Öztürk, "Bölgemizdeki limanların konteyner elleçleme kapasiteleri 4 milyon TEU’ya ulaştı" dedi.

İzmir limanında konteyner rekoru
İzmir limanında konteyner rekoru Admin
Bu içerik 4571 kez okundu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü verilerine göre 2017 yılında Türkiye limanlarında yükleme boşaltma yapılan konteyner miktarı, 10 milyon 10 bin TEU ile tüm zamanların zirvesine çıktı. İzmir’deki 4 konteyner limanında da elleçlenen konteyner miktarı yaklaşık yüzde 10 artışla 1 milyon 440 bin TEU ile rekor kırdı.

Alsancak Limanı’nda 646 bin TEU, Aliağa’daki 3 konteyner limanında ise toplam 794 bin TEU konteyner elleçlendi. Dökme yüklerle birlikte Alsancak, Aliağa, Çeşme ve Dikili’deki limanlarda işlemden geçen yük miktarı ise 67 milyon 356 bin ton oldu. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, dünya ekonomisindeki olumsuz görünüm ve bölgedeki siyasi gerginliklere rağmen ticaret hareketliliğinin sevindirici olduğunu söyledi.

Bu artışı yeterli görmediklerini kaydeden Öztürk, şöyle konuştu: "Yapılan yatırımlarla bölgemizdeki limanların konteyner elleçleme kapasiteleri 4 milyon TEU’ya ulaştı. Elleçleme miktarı ile kapasite arasındaki fark, bölgemizin büyüme imkanını bize gösteriyor. Ege sanayicisinin ve ihracatçısının ayağının dibindeki limanlar, bölgemize yeni yatırım çekilmesi için de en büyük avantaj. İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi’nin başlaması, Aliağa’daki limanların demiryolu ve karayolu bağlantıları ile üretim merkezlerine bağlanması, Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın çok amaçlı limanlar bölgesi olarak tasarlanmasıyla İzmir'deki limanların gücü daha da artacaktır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karsal hizmete başladı
Karsal hizmete başladı
Thermo King yeni ürününü pazara sundu
Thermo King yeni ürününü pazara sundu