Deniz
Giriş Tarihi : 26-03-2023 13:21   Güncelleme : 26-03-2023 13:21

Devlet destekli taşıma!

Avrupa’nın yolcu ve yük taşıma firmalarından DFDS, Türkiye merkezli yeni bir hat için harekete geçti. Gerekli çalışmaların ardından İzmir Alsancak Limanı’ndan Fransa’nın Sete Limanı’na Ro-Ro seferleri düzenlenecek.

Devlet destekli taşıma!

İzmir – Sète hattının karayoluyla taşınan yüklerin denizyoluna aktarılmasının desteklenmesi hakkındaki yönetmelikte belirtilen şartları da karşıladı öğrenildi. Hattın; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından da teşvik kapsamına alındığı açıklandı. Teşvik imza töreni, UAB Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan ile DFDS Strateji Başkan Yardımcısı Fuat Pamukçu arasında imzalandı.

EGE’DEN AVRUPA’YA

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Fuat Pamukçu, “İzmir – Sète Ro-Ro hattı ile Fransa, İspanya, İngiltere, Portekiz ve Kuzey Afrika’ya Ege Bölgesi’nden yeni bir ulaşım koridoru açıldı. Yeni hat ile birlikte Ege Bölgesi’nden hedef pazarlara ekonomik, hızlı, güvenilir ve sürdürülebilir bir iletişim ağı hedefleniyor. İtalya-Trieste üzerinden kurulan intermodal ağının bir benzerininin Sète Limanı’nda da kuruldu. Paris treni haftada karşılıklı 3 sefer, Sète – Calais treni ise haftada karşılıklı 2 sefer şeklinde gerçekleşmektedir. Bu bağlantılar ile İzmir’den Paris’e 6, İzmir’den Londra’ya da 7 günde servis imkânı sunuldu. İzmir-Alsancak kalkışları pazar günleri 16:00’da Sète’den kalkışlar ise perşembe 02:00’de gerçekleşecektir. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu seferlerin başlamasındaki en önemli etkenlerin başında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın verdiği maddi destek gelmektedir” ifadesini kullandı.