Deniz
Giriş Tarihi : 28-04-2022 17:19   Güncelleme : 28-04-2022 17:19

Türkiye’ye Ro-Ro hattı

Lojistik krizi yaşayan Rusya, alternatif hatlar için harekete geçti. Rus yetkililer, Novorossisk ile İstanbul arasında Ro-Ro hattı açılacağını duyurdu. Sınır kapılarında mağduriyet yaşayan Türk nakliyeciler içinde yeni açılacak Ro-Ro hattı umut kapısı oldu.

Türkiye’ye Ro-Ro hattı

Rus hükümeti, Batı’nın yaptırımları nedeniyle lojistik zincirinde yaşadığı sorunları aşmak için alternatif çözümler geliştiriyor. Rusya, ticari ilişkilerini güçlendirmeyi hedeflediği Türkiye ve Çin'e yönelik denizyolunda yeni hatları kurmak için harekete geçti. Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, yük taşımacılığında yeni deniz hatları geliştirildiğini açıkladı.

BEKLEYİŞE SON!

Novorossisk Limanı ile İstanbul arasında bir Ro-Ro hattı açılması, Türkiye için de büyük önem taşıyor. Rusya-Ukrayna savaşı, Türkiye’den bölgeye yapılan taşımaları da büyük sekteye uğrattı. Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat taşımalarının yüzde 50’den fazlası karayolu ile yapılıyor. Savaştan önce bu taşımaların da yüzde 60’a yakını Ukrayna üzerinden gerçekleştiriliyordu. Ukrayna’ya ise Ro-Ro ile taşıma yapılıyordu. Ukrayna hattı kapanınca hacmin neredeyse tamamı alternatif bir güzergâh olan Gürcistan hattına yöneldi. Orta Asya’ya taşıma yapanlar da bu güzergâhı kullanıyor. Nakliyeciler, karayolundaki sorunları aşmanın en kalıcı çözümünün Ro-Ro hatları olduğuna vurgu yaptı.

RUSYA SÜPÜR GÜÇ!

Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, “Türkiye ve Çin ile olan lojistik ağlarımızı güçlendirmek istiyoruz. Çin’den Vladivostok’a ek gemi hattı üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Ust-Luga-Baltık hattında ek bir üçüncü feribot hizmete girdi. Dördüncü feribotta yakın bir zamanda hizmete açılacak. Dünyanın altıncı büyük ekonomisi olan Rusya’yı küresel ekonomik sistemden izole etmenin mümkün olmadığının anlaşıldığı kanaatindeyiz. Karadeniz’de ilk düzenli deniz feribotu hattı Samsun ile Rusya’nın Kavkaz Limanı arasında oluşturuldu. Şimdi ise yeni bir aşamaya geçeceğiz. Yakın gelecekte İstanbul - Novorossisk hattının hizmete açılması için planlama yapıyoruz” dedi.