Güncel Haber
Giriş Tarihi : 01-07-2019 12:59   Güncelleme : 01-07-2019 12:59

Sigorta yaptırırken oto hırsızlığına dikkat

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Hizmet Sektörü Başkanı İsmail Purtuloğlu, oto hırsızlığının en yaygın suçlardan biri olduğunu anımsatarak araç sigortası yaptırmayı düşünenleri uyardı. Purtuloğlu, "Zorunlu trafik sigortası teminatları kapsamında oto hırsızlığı bulunmuyor. Ancak en dar kapsamlı kaskoda bile oto hırsızlığına karşı araçlarınız korunuyor. Otodan hırsızlık suçlarının da kasko yaptırılırken göz önünde bulundurulması gerekiyor" dedi.

Sigorta yaptırırken oto hırsızlığına dikkat

Türkiye’nin suç haritasına bakıldığında mala karşı işlenen suçlar en büyük payı oluşturuyor. Adalet Bakanlığı’nın 2018 yılına dair yayınladığı Adli İstatistik Raporu’nda mala karşı işlenen suçların diğer suçlar arasında en yüksek oranı kapsadığı görülüyor. Oto hırsızlığı, mala karşı işlenen suçlarda en yaygın görülen suçlardan biri. İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre 2019 yılı Mayıs ayında Türkiye genelinde 549 oto hırsızlığı yaşanırken, 2 bin 618 otodan hırsızlık vakası görüldü. Nisan 2019’da 594 oto hırsızlığı gerçekleşmiş, 3 bin 31 otodan hırsızlık vakası yaşanmıştı.

TEDBİRİNİZİ ALIN!

ASKON Hizmet Sektörü Başkanı İsmail Purtuloğlu, araçlarına sigorta yaptıracak kullanıcıları oto hırsızlığı ve otodan hırsızlık vakaları konusunda uyardı. Zorunlu trafik sigortasının oto hırsızlığını kapsamadığını hatırlatan Başkan Purtuloğlu, araç sahiplerinin kasko aracılığı ile oto hırsızlığına karşı kendilerini güvence altına alabileceklerini kaydetti. Purtuloğlu, “Oto hırsızlığına karşı kendinizi koruyabilmeniz adına kasko yaptırmanız gerekiyor. En dar kapsamlı kaskoda bile oto hırsızlığına karşı koruma sağlanıyor. Ancak otodan hırsızlık vakaları, oto hırsızlığından daha da yaygın. Araç sahiplerinin kasko yaptırırken düşük bir bedelle otodan hırsızlık seçeneğini de teminat kapsamına almaları yerinde olacaktır” açıklamasını yaptı.