Demir Yolu
Giriş Tarihi : 05-10-2020 22:50   Güncelleme : 05-10-2020 22:50

Samsun, uzatıyor!

Samsun raylı sistemi troleybüs ile uzatılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir: “Tramvayı mevcut haliyle değil, elektrikli lastik tekerlekli troleybüs sistemi ile uzatacağız. Lastik tekerlekli troleybüs ile yolcu taşınacak” dedi.

Samsun, uzatıyor!

Mevcut tramvay hattının Taflan ve havalimanına kadar uzatılmayacağını açıklayan Başkan Mustafa Demir, süresinin de 4 dakikaya kadar indirildiğini dile getirdi. Başkan Demir, bu sürenin daha da aşağıya çekilmesi durumunda tranvay ile yolları kesişen diğer ulaşım araçlarının çalışamayacağını savundu.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Başkan Demir, "Bunun üzerindeki vatandaşları tramvay değil, o hatlara yeni toplu taşıma araçları alarak rahatlatacak master planımızı hazırladık. Ne yapacağımızı biliyoruz. Tramvayı mevcut hali ile uzatmayacağız. Elektrikli lastik tekerlekli troleybüs sistemi ile uzatacağız. Bunu havalimanı ve Taflan'a kadar uzatacağız. Şu anda yolcu sayımlarını yapıyoruz. Raylı sisteme aktarma yaparak Tekkeköy'den havalimanına ve Üniversite İstasyonundan Taflan'a kadar taşıma yapacağız. Yeni bir hat açmayarak mevcut karayolu üzerinden olacak. Elektrikli lastik tekerlekli troleybüs sistemi buralarda hizmet verecek. Troleybüsün işletme maliyeti çok düşük. Yolcu taşıma kapasitesi de raylı sistemden daha yüksek" diye konuştu.