Demir Yolu
Giriş Tarihi : 05-12-2020 20:57   Güncelleme : 05-12-2020 20:57

Tren Çin’e gidemedi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Çin’e tren gönderiyoruz” diyerek törenine katıldığı, İstanbul'dan yola çıkan ilk ihracat treninin, Çin’e aslında gitmediği, Halkalı Garı'na geri çekildiği öğrenildi.

Tren Çin’e gidemedi!

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Çin'e ihraç ürün taşıyacağı bildirilen ilk ihracat treninin Halkalı Garı'na geri getirildiğini açıkladı.

BAKANLIK DUYURDU

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'den Çin'e gidecek ilk ihracat treninin İstanbul'dan yola çıkacağı bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Marmaray'dan geçerek Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı ve Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor üzerinden Çin'e ulaşacak trenin, 8 bin 693 kilometre yol alıp, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştıracağı belirtildi.

MARMARAY’A ENTEGRE

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Çerkezköy istasyonundan hareket eden trenimiz, toplamda 8 bin 693 km yol kat ederek; 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek 12 günde yükünü Çin’e ulaştıracak. Ülkemiz Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Kazakistan’dan ülkemize uzanan Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası haline geldi. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı ile, Çin ve Türkiye arasındaki yük taşıma süresi 1 aydan 12 güne inmiştir.  Dahası asrın projesi Marmaray’ın bu hatta entegre olmasıyla da Uzak Asya ile Batı Avrupa arasındaki süre 18 güne düşmüştür” diyerek treni Çin’e uğurladı. Ancak trenin kısa süre sonra gara çekildi öğrenildi.