Demir Yolu
Giriş Tarihi : 16-10-2021 23:26   Güncelleme : 16-10-2021 23:26

İzmir’de yerli ulaşım!

İleri yerli teknoloji ile yeni jenerasyon, çevre dostu elektrikli toplu ulaşım araçları alanında 30 yılı aşkın süredir hizmet veren Bozankaya, Ege’nin incisi, Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmir’de, yeni nesil çevre dostu elektrikli tramvay dönemini başlattı.

İzmir’de yerli ulaşım!

İzmir Metro A.Ş, Çiğli, Konak ve Karşıyaka hatlarında çalışacak 26 araçlık elektrikli tramvay alımı için ihaleye çıktı. İhale şartnamesinde yer alan zorlu finansman ve teknik şartları eksiksiz yerine getirerek, ihaleyle ilgilenen 6 rakip firmayı geride bırakan ve böylelikle ihaleye katılım sağlayan tek firma Bozankaya oldu. Şirket, yüzde 75’i yurt dışından sağlanacak finansman desteğiyle 749 milyon 750 bin TL’lik teklifiyle İzmir Metro A.Ş ile anlaşmaya vardı.

18 AYDA TESLİM

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Metro Genel Müdürü Sönmez Alev ve Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay’ın katılımıyla gerçekleşen imza töreninin ardından ilk iki tramvayın teslimi 18 ay içerisinde yapılacak. Geri kalan 24 aracın tamamının teslimi ise 27 ay içerisinde gerçekleşecek. Bununla birlikte araç sayısının 5 adete kadar artırılması da söz konusu olacak.

KENTE ÖZEL TASARIM

Araçlar, Bozankaya’nın Ankara Sincan’daki tesislerinde üretilecek. 32,5 metre uzunluğunda, yüzde 100 alçak tabanlı, beş modüllü tramvaylar 280 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Çift sürüş kabin sistemi sayesinde işletme esnekliği sunan ve çift taraf kapı özelliği sayesinde hızlı yolcu indirme-bindirme kolaylığı sağlayan araçların en büyük özelliği ise çevre dostu olması. Yeni nesil elektrikli tramvayların, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilir, konforlu, güvenli ve ekonomik kent ulaşımına yeni bir soluk kazandırması hedefleniyor. Saatte maksimum 70 km. hıza ulaşabilen, teknik ve görsel tasarım açısından İzmir’e özel olarak üretilecek Bozankaya’nın bu yeni nesil tramvayları, aynı zamanda firmanın en büyük projelerinden biri olma özelliğini de taşıyor.