Dernekler
Giriş Tarihi : 03-01-2021 18:40   Güncelleme : 03-01-2021 18:40

U-ETDS devrede

UTİKAD’ın Geçmişten Geleceğe ekibi, yeni yıl itibariyle uygulanmaya başlayan Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) hakkında webinar organize etti. Yüze yakın lojistik şirketi temsilcisinin katıldığı çevrimiçi seminerde, katılımcıların sisteme dair soruları da yanıtlandı.

U-ETDS devrede

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) sistemi, 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle uygulamaya girdi. Geçmişten Geleceğe ekibinde yer alan SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya ve SOFT İş Çözümleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ergin Kargalıoğlu, güncel bilgileri katılımcılar ile paylaştı ve soruları yanıtladı.

ELEKTRONİK TAKİP

Video konferans uygulaması Zoom üzerinden gerçekleştirilen ve yaklaşık yüz lojistik şirketi temsilcisinin katıldığı etkinlikte, sistemin kimleri kapsadığı, sağlayacağı faydalar ve veri girişinde dikkat edilmesi gereken konular ele alındı. Etkinlikte konuşan Mine Kaya, “Uygulama devreye girdi. Taşımacılık faaliyetinde bulunan firmalarımız, taşıdıkları eşya, kargo ve yolcu hareketlerini elektronik olarak gerçek zamanlı takibi, değerlendirilmesi ve denetimini yapacak. Sistemdeki yeni düzenlemelerle TİO Yetki Belgesi’ne sahip, yani R1 ve R2 Yetki Belgeleri dahil firmalarımızın U-ETDS Sistemine giriş yapma yükümlülüğü kaldırıldı. Yük bildirme sorumluluğu ve yetkisi yalnızca taşımayı gerçekleştiren firmaya verildi” dedi.

VERİ GİRİŞİNE DİKKAT

Ergin Kargalıoğlu da yaptığı konuşmada, U-ETDS beyanlarının e-devlet ya da bakanlık sistemleri ile entegre çalışan web servisleri aracılığıyla yapılabileceğini ifade etti. Kargalıoğlu, “Araç ve sürücü bilgileri ile gönderici - alıcı ve yük bilgilerinin hareket saatinden sonra en geç 6 saat içinde sistemlere girilmesi gerekmektedir. Bu süre kurye ve kargo işletmecileri için kargo kabulünden sonra en geç 6 saat içinde düzenlenmektedir. Tehlikeli madde taşıyan araçlar için ise beyan girişlerini, aracın hareketinden önce tamamlanması gerekmektedir. Son düzenlemeyle birlikte taşıma ücretinin bildirilme zorunluluğu da kaldırıldı. Uygulama ile birlikte online denetleme artacaktır. Sürücülerin çalıştığı sürelerden, araçların karbon salınımlarına ve çevreye etkilerine kadar sektöre ait birçok konuda istatistikî bilgi elde edilecek” diye konuştu.