Dernekler
Giriş Tarihi : 23-07-2023 11:31   Güncelleme : 23-07-2023 11:31

Farkı kalmadı!

Otomobillerin vergisiz fiyatı üzerinden hangi ÖTV dilimine gireceğini belirleyen matrah limitleri Temmuz 2023 itibarıyla geçerliliğini yitirdi. Türkiye’de satılan tüm otomobiller yüzde 80’lik ÖTV dilimine girdi. Yüzde 40, 50, 60 ve 70’lik ÖTV diliminde otomobil kalmadı.

Farkı kalmadı!

ARTARAK EŞİTLENDİ

Kur ve maliyet artışları nedeniyle otomobillerin vergi öncesi fiyatları yükseldiği için yüzde 45, 50, 60 ve 70’lik ÖTV diliminde otomobil kalmadı. 2.7 milyon TL’lik ithal Mercedes-Benz C-Serisi AMG’den de 655 bin TL’lik yerli Fiat Egea Sedan’dan da artık yüzde 80 ÖTV alınıyor. Ortaya çıkan durumun hem ithalat payını arttırdığını hem de düşük gelir seviyesine sahip vatandaşın ulaşılabilir araçlara erişimini engellediğini belirten Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, “Aralık ayında yüzde 80’lik ÖTV dilimindeki araçların payı yüzde 65’ti. Haziran ayında bu oran yüzde 98, Temmuz ayındaki zamlarla yüzde 100 oldu” dedi.

YANLIŞ POLİTİKA!

Otomotiv üretiminde ihracatın payını yüzde 5 azaltarak iç pazardaki yüksek talebi karşılamaya çalıştıklarını belirten OSD Başkanı Cengiz Eroldu, “Payı arttırdık fakat iç piyasadaki yüksek talep ithalatı arttırıyor. İlk altı ayda otomobil satışlarında yerli araçların payı yüzde 34’e, hafif ticari araçlarda yerli araçların payı yüzde 50’lere kadar geriledi. Yani bir üst segmentte bir otomobille giriş versiyonu otomobil aynı vergilendirmeye tabi. Dolayısıyla Türkiye’de bütün araçların 80’lik vergi dilimine konu olmasını eşit gelire sahip olmayan vatandaşların mobiliteye erişimi açısından uygun bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

DAHA FAZLA ARTMAZ!

OSD Başkanı Cengiz Eroldu, konuya ilişkin yaptığı açıklamasına şöyle devam etti; “ÖTV şu anda tüm araçlar için yüzde 80 seviyesinde olduğu için daha fazla artmasını beklemiyorum. Arttırılmasının da çok doğru olmayacağını düşünüyorum. Otomotiv sanayi böyle hızlı dur kalklara uygun bir sanayi değil. Biz burada ciddi yatırımlar yapıyoruz ve baktığımız zaman da uzun vadeli planlama yapmak istiyoruz ve desteklememiz gerekiyor. Türkiye ihracatının yüzde 16’sını gerçekleştiren bir sektör olarak yerli sanayiyi destekleyici vergi politikalarının uygulanmasını bekliyoruz.”