Lojistik
Giriş Tarihi : 29-06-2022 19:31   Güncelleme : 29-06-2022 19:31

Lojistikte avantaj!

Türkiye’nin köklü lojistik şirketlerinden Çobantur Boltas, intermodal hatlarına İngiltere’yi de ekledi. Operasyon Başkanı Cumhur Erzurumluoğlu, Türkiye-İngiltere hattında kara yoluna göre yüzde 15-20 düzeyinde maliyet avantajı olduğunu açıkladı.

Lojistikte avantaj!

Avrupa ve yakın Doğu ülkelerine entegre lojistik hizmetler sunan Çobantur Boltas, intermodal ağını genişletmeye devam ediyor. Ocak ayında Halkalı-Münih blok trenini hizmete alan şirket, Avrupa’daki intermodal hatlarına İngiltere’yi de ekledi.

ÇEVRECİ TAŞIMA

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Çobantur Operasyon Başkanı Cumhur Erzurumluoğlu, “Swapbody ve konteynır ile taşımacılık yapılacak İngiltere intermodal hattında, Türkiye’den Ro-Ro ile Trieste Limanı’na, ardından iki tren hattı ile önce Münih sonra Rotterdam’a, oradan Ro-Ro ile Purfleet’e, son olarak da kara yolu ile de Londra’ya ulaşıyoruz. Müşterilerimize kara yolu navlununa göre yüzde 15-20 avantaj sağladık. Öte yandan intermodal taşımacılık kara yoluna göre daha çevreci bir sistemdir. Intermodal da karbon salımı ciddi olarak azalırken, aynı zamanda olumsuz hava ve yol koşullarından daha az etkileniyor. Ayrıca her ülkenin kendine göre farklılık arz eden belge prosedürleriyle sınır kapılarındaki yoğunluktan da etkilenmiyor” ifadesini kullandı.

AVANTAJI ORTADA

İngiltere’nin en önemli ihracat pazarı ve dış ticaret ortaklarımızdan biri olduğunu hatırlatan Erzurumluoğlu, “Biz de ihracatçı ve ithalatçı firmaları intermodal taşımacılığın avantajlarından yararlandırarak, iki ülkenin dış ticaret hacminin daha da artmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu. Sürdürülebilir lojistik çözümleriyle müşterilerinin verimlilik artışına destek olduklarını söyleyen Erzurumluoğlu, “İntermodal taşımacılığa da bu kapsamda büyük önem veriyoruz. Çobantur Boltas olarak Türkiye’den yakın Doğu ülkelerine komple taşıma hacmimizin yaklaşık yüzde 65’ini intermodal gerçekleştiriyoruz” dedi.